Správné nabíjení prodlouží baterii život. Stačí dodržet čtyři jednoduché zásady

Správné nabíjení prodlouží baterii život. Stačí dodržet čtyři jednoduché zásady

Každý z nás nabíjí svůj mobilní telefon jinak, ale jak poznáme, že to děláme opravdu správně? Určitě jste si všimli, že po čase klesá její výdrž i kapacita. Myslíte si, že nabíjení přes noc je správné? Ne, není, i když to dělá většina z nás. Zhoršená výdrž baterie může být výsledkem běžného opotřebení, ale kolikrát tomu jdeme sami naproti, hlavně špatnými nabíjecími návyky. Většina chytrých telefonů, tabletů a dalších elektronických zařízení obsahuje lithium-iontové baterie, které obsahují anodu, katodu a chemický elektrolyt.

Mohlo by vás zajímat:  Hesla vytvořená generátorem poskytují téměř stoprocentní ochranu. Bezpečnost zajistí minimálně 12 znaků

Během používání telefonu je náboj vytlačován z kladné katody přes elektrolyt a přitahován k anodě, než začne proudit ven do různých součástí telefonu. U nabíjení je tento proces prováděn naopak. Společnost Cadax provozuje bezplatný vzdělávací web s názvem Battery University.

Nabíjejte telefon málo, ale často

Mnoho z nás nabíjí svůj mobilní telefon přes noc. Na první pohled to působí logicky, ale realita je jiná. Nejlepším způsobem je časté nabíjení po malých dávkách. Nezáleží na tom, jestli nabijete pouze 10 nebo 20 %. Částečné nabíjení nezpůsobí žádnou škodu na baterii.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní antivirový program ochrání v reálném čase před hlavními hrozbami internetu

Slyšeli jste, že by se měl mobilní telefon úplně vybít? Odborníci varují, že hluboké vybití má ve skutečnosti negativní vliv na baterii, a rychleji se tak opotřebuje. Pokud je to možné, vyhněte se červenému upozornění baterie.

Zdroj obrázku: Freepik

Udržujte baterii mezi 65 a 75 %

Stejně jako při ekonomické jízdě v autě můžete ekonomicky udržovat svou baterii v mobilním zařízení. Nejlepší hranicí pro udržení baterie v dobré kondici je mezi 65 a 75 procenty. Mějte svoji nabíječku stále po ruce.

Rozhodně nenabíjejte úplně

Nabíjení až do úplného konce se jeví jako logický krok, ale odborníci radí, že to není moc dobrý nápad. Moderní lithium-‍iontové baterie nevyžadují úplné nabití na 100 %. Ve skutečnosti je lepší nenabíjet baterie úplně, protože vysoké napětí baterii namáhá.

Mohlo by vás zajímat:  Hovory od nevyžádaných čísel zablokují speciální aplikace

Když si to shrneme, stačí dodržovat tyto kroky:

  • Nenabíjet mobilní telefon nebo tablet přes noc.
  • Nabíjet často, ale málo.
  • Udržovat baterii mezi 65–75 procenty.
  • Nenabíjet na 100 % a nenechat telefon vybít.
Zdroj: https://www.techadvisor.com/article/727861/how-to-properly-charge-a-phone-battery.html