Pivo patří k nejoblíbenějším druhům alkoholu nejen u nás, ale i v ostatních zemích. Pivo konzumujeme po celý rok, ale teď, v horkých dnech, je vychlazené pivo považováno za sladkou odměnu. Pivo má oproti jiným alkoholickým nápojům výhodu v nižších procentech alkoholu. Několik studií naznačuje, že pití piva může:
- prodloužit život,
- snížit bolest,
- snížit riziko srdečních onemocnění.
To vše platí, pokud jej konzumujeme v rozumné míře, v opačném případě si zaděláme na zdravotní rizika, na která se teď podíváme.
Pivo i přesto, že obsahuje málo procent alkoholu, je poměrně kalorické. Kalorie z piva se liší oproti kaloriím v potravě. Především v tom, že tyto kalorie směřují k tvorbě pivního břicha. Hromadění tuku v břiše patří k nejnebezpečnějšímu a těžko se shazuje. Pro vyhnutí se tomuto nepříjemnému estetickému a zdravotnímu stavu dodržujte maximálně jedno pivo denně a nejlépe málo kalorické.
Pozor na srdce a ledviny
Podle některých studií má pití piva blahodárný vliv na činnost srdce, ale to pouze v případě, kdy to nepřeháníte s konzumací. Nadměrné pití piva vede k poškození srdečního svalu, mrtvici, vysokému krevnímu tlaku, diabetu 2. typu a fibrilaci síní. Riziko je vyšší u pravidelných konzumentů.
Dva nápoje denně jsou považovány za zdravé, jakékoliv překročení už může mít vliv na zdraví. Pití piva může vést k hypertenzi nebo onemocnění ledvin. Pivo je totiž močopudné a může zatížit ledviny. Může vést k dehydrataci a z dlouhodobého hlediska k ledvinovým kamenům či selhání ledvin.
Může narušit spánek
Máte potíže se spánkem? Na vině může být konzumace alkoholu. I když pití piva pomáhá k rychlému usnutí, může se stát, že upadneme do hlubokého spánku a do fáze regenerační REM fáze se nedostaneme vůbec. To znamená problém, protože tělo se nezregeneruje, a cítíme se tak unavení a špatně se soustředíme. Někteří lidé trpí noční nespavostí.
Dlouhodobé pití piva může mít negativní dopad na obsah vitamínů v těle. Pokud nedodáme tělu potřebné vitamíny, v blízké době můžeme cítit jejich nedostatek.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4666864/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15630301/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8001413/, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1007/beer