Kvůli úmornému suchu přicházejí američtí farmáři o tisíce kusů dobytka. Ceny za maso dlouhodobě neklesají

Hnědé kopce severní Kalifornie jsou obývány dobytkem. Celé dny tráví žvýkáním trávy, ale kvůli klimatickým změnám, zejména extrémnímu suchu, se jich dotýkají vysoké ceny. Sucho může za to, že je nedostatek vody. Například Scott Stone vlastní několik rybníků, které v březnu roku 2021 byly všechny suché, což velice ztěžuje podmínky pro jejich chov. Ceny masa se během roku navýšily o 16,7 % a konkrétně u steaků až o 25,4 %!

Jedná se o celosvětový problém, kdy nedostatek pracovních sil, vysoké náklady za palivo a další mohou za zvyšující se ceny potravin. V tomto případě nutí farmáře uschlá tráva a vysoké náklady na koupi potravy redukovat svá stáda, což má za následek vyšší ceny.

Tolik žádaný déšť stále nepřichází

V posledních dvaceti letech sužují část USA sucha, která ničí farmářům úrodu a musí tak konat důležitá rozhodnutí, aby nezkrachovali. Farmář Stone tvrdí, že na jaře roku 2021 mu vyschly rybníky, tráva brzy došla a sklizeň byla malá. V říjnu chybělo asi dva týdny od toho, aby poslal starší krávy, i ty březí, na porážku. Naštěstí poslední říjnový týden přinesl silné srážky a krávy mu tak zůstaly. Tvrdí, že jakmile začnete likvidovat své stádo, velice těžko vybuduje chov znova. Své o tom ví další farmáři, kteří neměli takové štěstí.

Mohlo by vás zajímat:  Dobrý sluha, ale zlý pán: tři důvody, proč nebrat telefon do postele
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se umoudří počasí a začne být dostatek vody, teprve potom se mohou farmáři rozhodnout rozšířit svá stáda a doplnit tak stav skotu v USA. Celý proces bude trvat nějakou dobu, než z mláďat vyrostou dospělé krávy. Klimatická krize se neprojevuje pouze jako sucho, ale následkem vln veder uhynuly dva tisíce kusů dobytka. Dalším problémem jsou požáry, které rovněž narušují produkci.

Zvyšující se náklady

Možná si říkáte, že po poražení dobytku už nic nebrání v cestě masa do regálů obchodů, ale opak je pravdou. Z důvodu zvyšujících se cen paliv a nedostatku personálu se zdražuje cena hovězího masa. Pokud spotřebitel přejde na jiný druh masa, tak možná cena hovězího klesne. To však neřeší pokles stád v USA, který je kvůli klimatickým změnám pořád aktuální. Dokud budou přetrvávat extrémní sucha s malým množstvím srážek a vysoké náklady pro provoz, ceny hovězího jen tak neklesnou.

Zdroj: https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2021/09/biden-beef-prices-plan/620187/