Rusko útočí na Ukrajinu i v kyberprostoru. Na dlouhé desítky minut odstřihlo zásadní weby

Rusko útočí na Ukrajinu i v kyberprostoru. Na dlouhé desítky minut odstřihlo zásadní weby

USA spolu s Velkou Británií tvrdí, že mají důkazy o tom, že za kybernetickými útoky na ukrajinské banky stojí Rusko.

Spojené státy a Velká Británie v pátek uvedly, že DDoS útoky, které na krátkou chvíli vyřadily z provozu ukrajinské vládní stránky a bankovnictví, byly vedeny ruskými hackery. Tento výpadek trval několik desítek minut, což nepříjemně ovlivnilo Ukrajinskou infrastrukturu. Samotné Rusko se vyjádřilo a nikdo určitě nečekal, že by se k podobné činnosti hlásilo. Striktně všechna tyto nařknutí odmítlo a vydalo prohlášení, že s tímto nemá nic společného.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché tipy, jak předejít přehřívání notebooku v létě

Státní bezpečnost USA tvrdí, že má důkazy

Anne Neubergová, zástupkyně poradkyně pro americkou bezpečnost, v prohlášení novinářům uvedla, že Washington požene Rusko k odpovědnosti za veškeré útoky na jakýkoliv spřátelený stát v kyberprostoru. Dle jejího vyjádření se Rusko rádo drží ve stínu a vedle tvrdých vojenských akcí volí možnosti útoků, které jsou velmi špatně dohledatelné a těžko se dokazují. Mezi takové kyberútoky rozhodně patří.

Zdroj obrázku: Freepik

Amerika s Británií věří, že útoky pocházejí z Ruska

Amerika ujistila, že má k dispozici údaje, které jasně dokazují, že útoky jsou napojeny na ruskou vojenskou agenturu. Téměř v totožné době vyšlo nezávisle na sobě i vyjádření Velké Británie, která uvádí, že DDoS útok byl s největší pravděpodobností veden z Ruska. V době, kdy Rusko napadlo Ukrajinu vojensky, se tento kybernetický útok jeví velmi podezřele. Ovšem je možné, že někdo cíleně manipuluje data, aby Rusko jako útočník vypadalo.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější problémy, které vedou k poškození mobilního telefonu

Pokud jde o samotný útok, nebyl moc dlouhý a poškozenou strukturu omezilo jen na pár minut. Mohl to ovšem být jen test pro dlouhodobější útoky, které by mohly Ukrajinu výrazně poškodit. Vládní weby a bankovnictví by mohly být jen předehra a útočníci by se mohli příště přesměrovat na více cílů a na mnohem delší dobu.

Zdroj: https://theconversation.com/russia-has-been-at-war-with-ukraine-for-years-in-cyberspace-176221