Malware v zařízení prozradí typické znaky. Někdy však zůstává skrytý a vyčkává

Infikování malwarem je vždy nepříjemnou událostí pro každé zařízení. I když jste se třeba nikdy nesetkali s tímto typem viru, není vyloučené, že se stanete obětí v budoucnu. Co se týče například mobilního telefonu, můžete narazit na problém, když budete chtít odstranit aplikaci. Zjistíte, že tento úkon nepůjde. Budete muset udělat další kroky a raději spustit antivirovou kontrolu. Jaké další příznaky poukazují na možný problém s malwarem?

Pomalý výkon

Kromě fyzických změn hardwaru uvnitř vašeho počítače či notebooku může být za zhoršením výkonu také malware. Má totiž vliv na rychlost a výkon, protože exfiltruje, monitoruje nebo poškozuje data ve vašem zařízení, což může vyústit v přehřívání či pády. Pro ověření využijte služeb antivirového programu, jenž má funkci vyhledávání malwaru. Nenajdou-li se výsledky, které by odkazovaly na přítomnost malwaru, je problém v něčem jiném.

Mohlo by vás zajímat:  Zelený cloud snižuje spotřebu energie a méně zatěžuje životní prostředí

Zasypání náhodnými okny

Malware může útočit různými formami, mezi ně patří zejména vyskakovací okna. Ano, může se jednat o staré aplikace, které poukazují na vypršení licence, aktualizace nebo další. Mohou se také objevit aplikace, o kterých nemáte ani tušení, že je máte, jež varují před malwarem či jiným virem a nutí vám instalaci „správné“ aplikace. Může se také jednat o adware, což je forma malwaru, ale není tak závažná.

Zdroj obrázku: Freepik

Náhlé padání systému

Máte problémy, že se vaše mobilní zařízení nebo počítač samovolně vypínají či restartují? I toto může způsobovat samotný malware, každopádně vždy při podezření proveďte různé testy, abyste měli jistotu, zda se opravdu jedná o malware, nebo o hardwarovou či jinou závadu.

Mohlo by vás zajímat:  Pouzdro vs. kryt mobilního telefonu: vyberte nejlepší ochranu pro své zařízení

Jaké další příznaky můžeme sledovat?

  • Nová domovská stránka webového prohlížeče.
  • Nové nebo podezřelé soubory.
  • Někdy žádné.

Poslední bod zní trochu jako „mindfuck“, ale ano, i tak můžete být infikovaní malwarem. Ne vždy si totiž kyberzločinec přeje být na očích, proto vám doporučujeme provádět časté kontroly.

Zdroj: https://consumer.ftc.gov/articles/how-recognize-remove-avoid-malware