Špičkové telefony jen pro muže: známá aktivistka hájí velikost ženské ruky

Špičkové telefony jen pro muže: známá aktivistka hájí velikost ženské ruky

Věděli jste, že průměrný obvod ženské ruky je o 1–2 palce menší než mužské ruky? Tohle by si mohli uvědomit výrobci, popřípadě konstruktéři a designeři chytrých telefonů. Problém je v tom, že většina návrhářů chytrých telefonů jsou muži a nelámají si hlavu s tím, zda je tato velikost ideální i pro ženy. Toto tvrzení deklaruje autorka přednášky TED Caroline Criadová Perezová, která je autorkou knihy Invisible Woman, kde hovoří o genderové předpojatosti v technickém světě určeném pro muže.

Mohlo by vás zajímat:  Telefon z druhé ruky nese rizika, někdy je však lepší než nejnovější model

Neustále se zvětšující displej a telefon

Příkladů je mnoho, vlajkové smartphony, jako iPhone 12 Pro a Samsung Galaxy Note20 Ultra, jsou pro většinu žen, ale i některé muže příliš velké, aby je mohli ovládat jednou rukou. Původní iPhone z roku 2007 byl považován za obrovský s 3,5palcovou obrazovkou a během následujících let pozvolna rostl. V nynější nabídce telefonů je problém sehnat chytrý telefon s prémiovými funkcemi o velikosti 6 palců nebo méně. Navíc modely Ultra a Pro jsou vždy o něco větší než základní verze.

Mohlo by vás zajímat:  Smazané zprávy odesílatelem ve WhatsAppu lze zobrazit jednoduchou cestou

Výrobci nabízí samozřejmě menší telefony, ale nejsou tak výkonné. Na diskriminaci upozorňuje Criadová Perezová, která tvrdí: „Nechci si pořídit menší, protože není tak dobrý, chci stejně dobrou techniku jako chlap.“

Zdroj obrázku: Freepik

Další frustrace

Nespravedlivost v designu se neomezuje pouze na chytré telefony. V Roce 2014 spustil Apple aplikaci pro zdraví. Zde můžete najít nepřeberné množství různých informací ohledně zdraví. Od cvičení, kondice, srdečního tepu, EKG po spoustu dalších. Dlouho chyběla ale aplikace pro sledování cyklu pro ženy. Toto považuje Caroline za další diskriminaci, kdy dlouho nebyla tato část v aplikaci.

Mohlo by vás zajímat:  Proč na vývoj webových aplikací oslovit profesionála a jak ho poznat?

Zeptejte se ale sami sebe, je opravdu toto tak závažný problém? Z našeho pohledu určitě ne, není totiž namístě řešit rozdíl velikosti mobilního telefonu jen 1–2 palce. Není přece nutné držet telefon při každé příležitosti nebo jej lze držet oběma rukama či ovládat telefon, až budete mít chvíli času.

Zdroj: https://www.digitaltrends.com/mobile/smartphone-size-design-for-woman-hand/