Uživatelé Googlu můžou přijít o soukromí. Asistent v telefonu neustále nahrává vše, co říkáme

Google nedávno přiznal, že asistent v telefonu může nahrávat zvuk, i když zrovna není aktivován našim pokynem. Dostalo se navenek totiž to, že zaměstnanci v Google poslouchají některé nahrávky konverzací.

0,2 % všech konverzací je nahráváno a ukládáno

Firma rovněž ale uvedla, že zaměstnanci nemají přístup k celým nahrávkám, ale pouze k úryvkům zvuků, a už v žádném případě neposlouchají žádné citlivé konverzace. To jim sice můžeme, ale nemusíme věřit. Obzvláště, když ani nevíme, co vlastně Google myslí citlivou konverzací. Dle údajů, které vyšly na povrch, by se mělo jednak přibližně o 0,2 procent všech konverzací, což když si vezmeme k celkovému počtu uživatelů, není to rozhodně zanedbatelné číslo.

Zdroj obrázku: Freepik

Pořízenou nahrávku lze smazat jednoduchým příkazem

Že je nahrávání neustále zapnuté, je celkem jasné. Asistent se aktivuje hlasem a musí být připraven na náš pokyn. Není však jasné, proč jsou tyto nahrávky ukládány a předávány dále. Ovšem i toto má řešení. Pokud řeknete nahlas větu „Hey Google, that wasn’t for you,“ tak asistent automaticky odstraní pořízenou nahrávku. Tak či tak by se tohle mohlo v budoucnu projevit jako obrovský problém s narušováním našeho soukromí.

Mohlo by vás zajímat:  Potíže s pamětí RAM znamenají vždy problém. Jednoduchý test prozradí, že je čas na výměnu

V podmínkách je nahrávání a ukládání konverzací uvedeno

Když se ovšem podíváme do podmínek užívání, tak se dočteme, že je zde uvedeno, že veškeré uživatelské interakce s chytrými reproduktory obsahující Google asistenta jsou nahrávány a ukládány. To ovšem nijak neopravňuje zaměstnance, aby tyto nahrané konverzace mohli poslouchat. Dle všeho se jedná o velmi závažné porušení soukromí uživatelů a v nejbližší době se tímto problémem bude někdo zabývat.

Vědomé nahrávky tedy můžeme smazat výše uvedeným příkazem, ale jak je to s nahrávkami, které se pořídí bez našeho vědomí, o tom už se nikdo nezmiňuje. Dávejte si proto pozor, co řešíte a kde to řešíte. Nikdy nevíte, kdo vás poslouchá.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/stop-google-android-listening/