SpaceX uskuteční další výlet do vesmíru. Turistický let míří na nejvyšší bod oběžné dráhy

SpaceX uskuteční další výlet do vesmíru. Turistický let míří na nejvyšší bod oběžné dráhy

Minulý rok v září se stala opravdu přelomová událost. Začala éra vesmírné turistiky, a to zahájením mise Inspiration 4. Tehdy se na palubě objevili čtyři lidé, kteří nikdy neměli s vesmírem nebo NASA nic společného a dostali se vesmírnou dráhu.

Paluba lodi Dragon-2 vynesla do vesmíru čtyři lidi. Pilota a kaskadéra Jareda Isaacmana, geologa Haye Proctora, vědce Chrise Sembroskiho a doktora Hayleyho. Tito čtyři se stali prvními vesmírnými turisty, kteří překročili Kármánovu linii a dostali se na oběžnou dráhu kolem Země. Tato úspěšná mise se jednomu z účastníků zalíbila natolik, že se rozhodl toto vesmírné dobrodružství zopakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Před čtyřmi lety byla na oběžnou dráhu vypuštěna Muskova Tesla. Víme, co se s ní stane

Jared Isaacman si tuto turistiku tak zamiloval, že si ji zopakuje v dalším letu

Spokojeným turistou, který si létání oblíbil natolik, že se rozhodl si jej zopakovat, je kaskadér Jered Isaacman. Oznámil, že se zúčastní nového vesmírného programu Polaris spadající pod SpaceX Elona Muska. První let v tomto programu by se měl uskutečnit ještě ke konci letošního roku. Hlavním cílem tohoto turistického letu je dostat se zatím na nejvyšší bod oběžné dráhy, kde se pokusí splnit i několik úkolů spojených se zdravotním výzkumem a satelity Starlink.

Mohlo by vás zajímat:  Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil unikátní jev. Srážka galaxií by se mohla dotknout i planety Země
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitý projekt, ale má i několik problémů

Tento projekt je opravdu ambiciózní a může opět posunout techniku o něco dále. Bohužel s tímto projektem je spojováno i několik problémů. Navíc je momentálně uzemněn kvůli ekologickému hodnocení komplexu v Texasu, kde se má konat start. Pokud se vše podaří, hlavním cílem kromě turistiky je otestovat Muskovy Starlinky. Cílem je prozkoumat, jak by bylo možné používat internet i ve vesmíru, například pro členy posádek na vesmírných stanicích. Druhým problémem je, že obleky, ve kterých se má posádka vydat na procházku vesmírem, stále nejsou hotové.

Mohlo by vás zajímat:  Solární bouře ovlivňují magnetické pole Země a různé druhy technologií

Polaris je velmi důležitý program, která může zase posunout lidský pokrok ve výzkumu vesmíru.

Zdroj: https://www.inverse.com/innovation/polaris-spacex-announcement