Výbuch, který změnil NASA. Shoření součástky raketoplánu Challenger si vyžádalo sedm životů

Před více než třiceti lety v lednu roku 1986 se snad všichni Američané po celé zemi usadili před své televizory a sledovali start raketoplánu Challenger. Uvnitř tehdy bylo sedm astronautů a jednou z nich byla učitelka, která se do tohoto programu dostala z tisíců finalistů a chtěla dát svým žákům lekci z vesmíru.

Bohužel to už se nepovedlo, jelikož raketoplán vybuchnul přesně 73 vteřin po tom, co se odlepil od země. Nastala mohutná exploze a všech sedm astronautů zemřelo. Výbuch sice přežili, ale následný náraz kabiny do Atlantiku už přežít nebylo možné. Tato událost změnila ze dne na den celé fungování NASA, která se zařekla, že nic podobného se již nikdy v budoucnu nesmí opakovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Dochovala se soukromá nahrávka jednoho z astronautů

Podle NASA se bohužel nedochovala žádná nahrávka, která by nám dokázala přiblížit jejich poslední vteřiny v kabině. Veškeré spojení bylo v moment výbuchu okamžitě přerušeno. Nicméně asi po pěti letech od katastrofy obrovských rozměrů se objevil přepis záznamu, na kterém měly být nahrány hlasy při pádu do Atlantiku. Což by nasvědčovalo tomu, že minimálně část ze sedmi astronautů neztratila vědomí a věděla, co je čeká. Ukázalo se, že nahrávka byla pořízena ze soukromého walkmanu učitelky, která si vše pečlivě zaznamenávala pro své žáky.

Mohlo by vás zajímat:  Pozemské bakterie mohou přežít ve vesmíru i několik let. Jejich putování mezi planetami vědce fascinuje

Co bylo vlastně příčinou výbuchu?

My bychom mohli říct, že se jednalo opravdu o prkotinu, jenže to u vesmírných raketoplánů neplatí. Problém byl v jednom z těsnění u pravého startovacího motoru. Pod obrovským žárem jedna ze součástek prohořela a odtrhl se 35metrový válec motoru. To vedlo k vznícení nádrže s pohonnými hmotami a následné explozi už nemohlo nic zabránit. Nejhorší na tom všem je, že pilot to vše musel vidět, ale nemohl s tím vůbec nic udělat.

Nezbývá než doufat, že se už nikdy nic takto katastrofálního nestane a cesty do vesmíru budou co nejbezpečnější.

Zdroj: https://www.britannica.com/event/Challenger-disaster