Lidské tělo není přizpůsobené životu ve vesmíru. V kosmickém prostoru ztrácí důležité buňky

Lidské tělo není přizpůsobené životu ve vesmíru. V kosmickém prostoru ztrácí důležité buňky

Lidské tělo není určeno pro život ve vesmíru. Je to vidět v krvi kosmonautů i dalších lidí, kteří se ve vesmíru objevili. Velmi zajímavý objev učinili vědci a lékaři, kteří zjistili, že u takových lidí výrazně ubylo červených krvinek. Co to ale znamená pro budoucnost kosmonautiky?

Co je to kosmická anémie?

Někteří odborníci tvrdili, že se jedná o krátkodobý stav, který se nazývá kosmická anémie. Jak se ale ukázalo, tento stav může být trvalý a může mít zdravotní následky. Mění se nám tělesné tekutiny a výzkum, který vědci provedli v posledních týdnech, ukazuje, že se jedná o závažnější problém, než se předpokládalo. Při šestiměsíční misi ve vesmíru tělo přijde o 54 % červených krvinek více než za normálních podmínek.

Mohlo by vás zajímat:  Výbuch, který změnil NASA. Shoření součástky raketoplánu Challenger si vyžádalo sedm životů

Kosmická anémie je tak skutečný stav, který se projeví u astronautů a kosmonautů, kteří se dostali do vesmíru. Měřilo se podle vzorků krve, kdy se hlídalo hlavně železo. Účastníci studie také byli testování na oxid uhelnatý. Když byli astronauti na Zemi, tělo si vytvořilo a zase zničilo 2 miliony červených krvinek během vteřiny. Když se tato měření dělala ve vesmíru, zničených krvinek bylo o celý milion více.

Zdroj obrázku: Freepik

Lidské tělo ztrácí vlivem mikrogravitace asi 10 % tělesných tekutin

Někdy vidíte astronauty, kteří jsou oteklí, a to může být následek právě kosmické anémie. Nový výzkum ukázal, že tento proces ztráty pokračuje po celu dobu pobytu ve vesmíru. Pokud byli kosmonauti ve vesmíru delší dobu, červené krvinky se tvořily tam a stále byly na vysoké úrovni. Pokud ale ztratíme hodně červených krvinek, může to způsobit zdravotní komplikace.

Mohlo by vás zajímat:  Čína se chystá vyrobit kosmickou loď dlouhou několik kilometrů

Hladina se většinou vrátí do normálu po 3–4 měsících, ale u některých to může trvat i rok. Astronauti tak mají i dlouhé měsíce nízkou hladinu červených krvinek. Není ale jasné, jak dlouho může odolávat takovému stavu, protože ve vesmíru ještě nikdo nebyl dostatečně dlouho. Vědcům se prozatím nepodařilo prozkoumat produkci červených krvinek natolik dobře, aby se daly vyvodit výsledky.

Zdroj: https://www.nasa.gov/hrp/bodyinspace