V únoru roku 2018 se rozhodl Elon Musk k opravdu netradičnímu kroku. Na oběžnou dráhu nechal vynést svůj osobní vůz Tesla Roadster. Zajímá vás, jak tohle auto vypadá dnes? Více než čtyři roky potom, co začalo obíhat po oběžné dráze?
Po čtyřech letech a pár měsících se můžeme konečně dovědět, co se stalo s prvním autem, které se podívalo na oběžnou dráhu. Jelikož ve vesmíru na něj čekalo hned několik možných nebezpečí, kterými jsou teplota, nulová gravitace, tlak a radiace, nikdo nevěděl, co se s ním stane. Na naše otázky nám odpověděl profesor leteckého inženýrství Anthony Waas.
S figurínou jsme ztratili kontakt
Spolu s tímto autem se do vesmíru dostala figurína, která dostala jméno Starman. Na ni byla zaměřena kamera, která měla přenášet cestu na Zemi. Bohužel ta již není aktivní a o tom, co se s autem děje, můžeme pouze polemizovat. A proto byl požádán doktor Waas, aby nastínil, co vše se s vesmírnou Teslou mohlo a nemuselo stát. Pokud ovšem máte strach o Starmana, nemusíte, dle všeho je stále ve skafandru a odolává tak všem nástrahám vesmíru.
Auto pravděpodobně vesmírné vlivy nevydrží a rozpadne se
Co se ovšem samotného auta týče, zde už doktor Waas tak pozitivní nebyl. Vzhledem ke všem nástrahám vesmíru odhaduje, že auto bude minimálně poškozeno nárazy meteoritů a vlivem tlaku se pak tato poškození mohou rozšiřovat. Lak a pneumatiky podle něj nevydrží a vlivem vysokých teplot se bude časem deformovat i karoserie. Nicméně je tam pouze čtyři roky a pro důkladné zkoumání vlivu vesmíru bychom ho tam potřebovali udržet ještě několik dalších let.
Za pár let by bylo opravdu zajímavé pokusit se získat vozidlo zpět (pokud to přežije ve zdraví) a mít tak možnost prozkoumat jej blíže. Možnost podívat se na auto, které si jen tak létá vesmírem, jsme ještě neměli a pravděpodobně v nejbližších letech mít nebudeme.
Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/02/08/tech/spacex-tesla-roadster-falcon-heavy-anniversary-scn/index.html