Cesta do vesmíru je rizikem, na které se nedá připravit. Smrt může přijít kdykoli

Cesta do vesmíru je rizikem, na které se nedá připravit. Smrt může přijít kdykoli

Už je to 53 let, co měla posádka Apolla 11 opustit téměř po 22 hodinách povrch Měsíce. Tehdejší prezident Nixon měl připravené dva projevy. Jeden z nich zněl: „Osud nařídil, že muži, kteří se vydali na Měsíc, aby ho v míru prozkoumali, zůstanou na něm, aby odpočívali v míru.“ Dožili by však Neil Armstrong a Buzz Aldrin zbytek svých dnů zíráním na modrou záři ve vzdálenosti 400 000 km? Za celou dobu vysílání raket s lidmi do vesmíru zahynulo pouze 14. Čím více se přibližujeme misi na Mars, tím více je zřejmé, že jednotlivci nemají šanci na přežití.

Zatím nejsou žádné zmínky o tom, že by se NASA chystala osidlovat Mars, i když se objevují spekulace, že by první mise mohla být během dvaceti let. Mělo by se jednat podle prognóz o tříletou zpětnou cestu, což znamená velkou pravděpodobnost, že by se něco mohlo stát. Dnešní astronauti letí do vesmíru v bezvadném zdraví, smrt astronauta by se mohla stát během výstupu do vesmíru následkem nehody. Potencionální nehoda může být způsobena mikrometeoritem, který by způsobil díru do obleku a během pár vteřin smrt. Zhruba 15 vteřin by trvalo, než by člověk ztratil vědomí, poté byl zmrzl a udusil se.

Mohlo by vás zajímat:  Satelitní internet od SpaceX má už přes 100 000 uživatelů a míří i do Česka

Připravte se na nejhorší

Podle astronauta Terryho Virtse, který má 213 dní za sebou ve vesmíru, nejsou astronauti připraveni na vše. I když má za sebou dostatek lékařského výcviku, na to nejhorší se připravit nelze, vše by se řešilo v reálném čase. Nikdo z astronautů si nepřipouští možnost nejhoršího – smrti. Mohli jste si někde přečíst, že během výcviku astronauti absolvují různé simulace ohledně smrti svého kolegy. Co ve skutečnosti by udělali astronauti? Asi by nechali tělo ve skafandru a dali někam do chladného prostoru, aby se zastavilo množení bakterii a zapáchající pach z rozkládajícího těla.

Mohlo by vás zajímat:  Na Venuši mohl být kdysi život. Masivní magmatické erupce mohou ohrozit i planetu Zemi
Zdroj obrázku: Freepik

Lyofilizované pohřby

Ačkoliv NASA nemá konkrétní plán, co s mrtvým tělem ve vesmíru, pracuje na projektu zvaném The Body Back. Technika spočívá ve zmrazení mrtvoly na milion kousků masa. Ve vesmíru by tedy 200kg tělo bylo hodinu vystaveno venkovnímu prostoru ve vesmíru, až by po hodině bylo přivedeno zpátky v 50kg podobě ve formě podobné popelu.

Marťanské pohřební rituály

Elon Musk ze SpaceX při svých plánech otevřeně deklaroval, že kdo má zájem letět na Mars, ať se připraví na smrt. Pokud někdo zahyne na Marsu, uchování v malém prostoru vesmírné lodě nepřipadá v úvahu. Podle různě dotázaných by nejraději tělo pohřbili přímo na Marsu, aby se vyhnuli kontaminaci bakteriemi po smrti na lodi, která by mohla znamenat vážný problém.

Mohlo by vás zajímat:  USA zintenzivňuje vyšetřování ohledně UFO úkazů. Stovky záhadných objektů čekají na rozlousknutí

Uvidíme, co přichystá budoucnost, můžeme čistě spekulovat, co se stane, koneckonců film podle knižní předlohy The Martian nám ukázal, jak by mohla vypadat smrt, jaký dopad by to mělo na psychiku ostatních členů posádky. Čas a budoucnost nám napoví, co se vyplní a jak to doopravdy je.

Zdroj: https://www.popsci.com/what-happens-to-your-body-when-you-die-in-space/