Největší sopečná erupce 21. století vypukla v jižním Pacifiku. Vědci odhadují dopady na globální klima

Největší sopečná erupce 21. století vypukla v jižním Pacifiku. Vědci odhadují dopady na globální klima

V sobotu 15. ledna 2022 otřásla světem pravděpodobně největší sopečná erupce 21. století. Do pohybu se dala podmořská sopka Hunga Tonga v jižním Pacifiku. Na základě posbíraných dat britskými vědci vzniklý oblak mohl překonat hranici výšky 50 km, což je půlka vzdálenosti ze Země do vesmíru.

Dosah erupce

Jak už bylo výše zmíněno, britští vědci analyzovali podle dat výšku hlavního „deštníku“ oblaku, který dosahoval úctyhodných 35 km. Ale pozor, podle následujícího zjištění lze vyčíst, jak prudká erupce byla, protože v některých místech mohl oblak dosáhnout výšky až 55 km, což je úroveň, která je mezi stratosférou a mezosférou. Jestliže se dostane popel z erupce právě do stratosféry, může ovlivnit počasí po celém světě. Podle výšky překonal právě 3 vrstvy atmosféry:

  • Troposféru – sahá do výšky od 8 km v polárních oblastech až po 18 km kolem rovníku. Teplota klesá o 0,65 °C na 100 metrů.
  • Stratosféru – sahá do výšky 60 km od zemského povrchu. Ve výšce 30 km se nachází ozónová vrstva, která chrání před UV zářením. Pokud se dostane právě sopečný popel až sem, může ovlivnit klima.
  • Mezosféra – končí ve výšce 85 km.
Mohlo by vás zajímat:  Reklamy na Netflixu budete milovat. Stačí je kreativně využít, každá sekunda se počítá
Zdroj obrázku: Freepik

Simon Proud z RAL Space podotkl, že pokud se potvrdí daná data, jedná se o nejvyšší vulkanický mrak, který kdy byl zaznamenán. Své o tom mohou povyprávět i astronauti NASA, kteří pořídili snímky erupce vesmírné stanice, nebo Kayla Barronová, která letěla nad Novým Zélandem a během otevření okna uviděla účinky erupce.

Hrozí změna klimatu?

V roce 1991 vybuchl vulkán Pinatubo ve Filipínách. Tento vulkán byl oceněn 6 body v 8bodovém VEI (index vulkanické aktivity). Sopečný popel překonal atmosféru a vypustil tak 15 milionů tun oxidu siřičitého. Ten v kombinaci s vodní párou odrážel sluneční záření a ochladil klima na Zemi zhruba o 0,5 stupňů na dobu několika let. Oproti tomu Hunga Tonga nevyvrhla takové množství oxidu siřičitého, takže se neočekává změna klimatu. Vědci z RAL Space upozorňují, že podle snímků hrozí kyselý déšť v okolí Pacifického oceánu.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/2022_Hunga_Tonga_eruption_and_tsunami