Odvrácená stránka modrého světla, o které se nemluví. Pokožka trpí, hrozí i rakovina

Odvrácená stránka modrého světla, o které se nemluví. Pokožka trpí, hrozí i rakovina

Znáte ten pocit, kdy na vás vyskočí týdenní přehled strávené doby na mobilu? Během pandemie si lidé navykli na užívání sociálních sítí natolik, že došlo až k 70% nárůstu. Všechen tento čas může nejen namáhat oči, ale také škodí pokožce. Modré světlo má obrovskou energii a může proniknout hluboko do kůže. Vyzařování modré obrazovky může dokonce vysílat UV světlo, které způsobuje rakovinu kůže.

Modré světlo, známé také jako artificial visible light (AVL) a high-energy visible light (HEVL), je spektrum světla, které je svou vlnovou délkou velmi blízké ultrafialovému světlu. Slunce vyzařuje velké množství modrého světla, proto je obloha modrá. Digitální zařízení (mobilní telefony, počítačové obrazovky) vyzařují také toto světlo, ale v menším množství, takže jej nevidíme tak intenzivně jako modrý odstín oblohy. Pokud je záření časté, dlouhé a intenzivní, může poškodit hluboké vrstvy kůže a způsobit předčasné stárnutí a rakovinu kůže.

Mohlo by vás zajímat:  Hlasitá hudba se snadno vymkne kontrole. Poškození sluchu hrozí už za 15 minut
Zdroj obrázku: Freepik

Jaký dopad to má a jak se chránit?

Dlouhodobé vystavování modrému světlu může poškozovat kůži, včetně barevných změn, zánětů a oslabení povrchu kůže. Toto poškození se může projevit v lipidech a proteinech, které zadržují vlhkost, nečistoty a opravují pokožku. V poslední době se dermatologové zaměřují na ochranu proti modrému světlu.

Nově tvrdí, že opalovací krém je nutností, i když sedíte jenom celý den na gauči. Pomoci můžou antioxidanty, jakými jsou:

  • zelený čaj,
  • vitamín C,
  • kyselina ferulová,
  • granátové jablko a mořské řasy.
Mohlo by vás zajímat:  Dlouhý let už nemusí být utrpení. Bolestem a nevolnosti pomůžou předejít jednoduché aplikace

Zkuste si nastavit zařízení

Opalovací krém poskytuje ochranu před světlem HEV. Kromě něj můžete zkusit zapnout Night Shift Mode na chytrém telefonu a počítači, který změní barvu obrazovky na teplejší tóny, a minimalizuje tak modré světlo. Mnoho chytrých telefonů má možnost nastavení nočního režimu automaticky.

Modré světlo ale má jednu výhodu, a to, že účinně léčí akné a zabíjí bakterie. Rozhodně to neznamená, že byste měli sedět u modré obrazovky hodiny. Tento problém řešte se specialistou, který vám nastolí případný postup léčby.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319254, https://www.vogue.co.uk/beauty/article/blue-light-skin-protection, https://www.webmd.com/eye-health/blue-light-skin, https://www.rmg.co.uk/stories/topics/why-sky-blue, https://www.cnn.com/2018/04/27/health/artificial-blue-light-prostate-breast-cancer-study/index.html, https://www.news-medical.net/news/20220624/Social-media-served-as-a-form-of-social-support-during-the-COVID-19-pandemic.aspx, https://moffitt.org/endeavor/archive/blue-light-from-smartphones-linked-to-increased-cancer-risk/