Elektronická zařízení pro snímání zdravotních parametrů můžou narušit funkci kardiostimulátoru

Na trhu je spousta elektronických zařízení, která pomáhají sledovat naše zdravotní parametry. Tyto přístroje jsou hlavně oblíbené u sportovně založených lidí. Podle nejnovějších zjištění se zdá, že mohou mít negativní dopad na zdraví některých lidí. Podle průzkumů se vědci shodují, o jaké typy lidí se hlavně jedná.

Elektronické pomůcky mohou ohrozit vaše zdraví

Sportovní aktivita je pro naše tělo vítaná. Nejen že nás udržuje v kondici, ale čistí také mysl a prospívá celému tělu. Fyzicky aktivní lidé se zdravým životním stylem využívají čím dál tím více různých elektronických pomůcek, díky kterým jsou schopni měřit srdeční frekvenci, krevní tlak a saturaci. Používají je také lidé, již chtějí monitorovat své zdraví. Jak se ale ukazuje, některé vychytávky mohou mít spíše negativní dopad na zdraví určité skupiny lidí. Jedná se zejména o lidi, již se potýkají s problémy oběhového a srdečního systému a mají kardiostimulátory a kardioverterdefibrilátory. Zde může hrozit narušení provozu zařízení podporujících práci srdce.

Mohlo by vás zajímat:  3D tiskárny posouvají hranice v oblasti zdravotnictví
Zdroj obrázku: Freepik

Bioimpedance

Zvláštní pozornost vyžadují zařízení využívající bioimpedanci. Podle vědců z Utahu si zaslouží zvláštní pozornost ta, která měří svalové hmoty, tuky a úrovně stresu. Testována byla také sada zařízení používaných ke sledování a kontrole srdečního rytmu. Elektrický proud v zařízeních může narušit činnost zařízení uvnitř pacientů. Jedná se zejména o činnost kardioverter-defibrilátorů, již fungují jako kardiostimulátory.

Je potřeba provést více výzkumů

Výsledky studií byly zveřejněny v časopise Heart Rhythm. Podle tvrzení vědců je zapotřebí daleko více výzkumů, aby mohli lépe porozumět dopadům na lidské zdraví u pacientů. Pokud je tedy činnost kardiostimulátorů rušena ostatními zařízeními, mohou přestat správně fungovat, což vede k různým výpadkům. Pokud výpadek trvá delší dobu, hrozí pacientovi bezvědomí, nebo dokonce i smrt.

Zdroj: https://www.healthline.com/health-news/how-smartwatches-and-fitness-trackers-may-interfere-with-pacemakers-and-implanted-devices, https://www.theguardian.com/technology/2023/feb/22/wearable-fitness-trackers-could-interfere-with-cardiac-devices-study-warns, https://www.sciencedaily.com/releases/2023/02/230222115930.htm, https://www.heart.org/en/health-topics/arrhythmia/prevention--treatment-of-arrhythmia/living-with-your-pacemaker, https://www.tctmd.com/news/smart-devices-bioimpedance-tech-may-interfere-cardiac-implants