Kartou, nebo v hotovosti: na dovolené mohou přijít vhod obě možnosti placení

Před odjezdem na dovolenou jistě přemýšlíte, jestli je lepší si připravit více hotovosti v dané měně nebo se spolehnout pouze na kartu a místní bankomaty. Obojí má své výhody i nevýhody, se kterými musíte počítat před odjezdem z domova. Na výhody i nevýhody myslete, až se budete rozhodovat, kolik peněz si změnit do měny státu, do kterého míříte na svou dovolenou.

Výhody a nevýhody hotovosti

S hotovostí máte větší šanci, že zaplatíte všude. Hlavně u stánků na trzích pravděpodobně nebudete mít šanci zaplatit kartou, a proto se vám hotovost bude hodit. Navíc je to mnohem jednodušší metoda, když si chcete na dovolené trochu hlídat náklady. A nakonec máte jistotu, že platba v hotovosti nenechá žádnou digitální stopu, takže se ani banka nedozví, za co jste utráceli.

Mohlo by vás zajímat:  Při koupi tiskárny je vhodné zohlednit typ, velikost i účel použití

Velkou nevýhodou je bezpečnost, protože o hotovost můžete velmi přijít. Velké množství hotovosti s sebou jistě nechcete nosit, takže budete omezeni hodnotou, jakou můžete utratit. A někdy může být velmi nevýhodný také kurz, za kterou si vyměníte naši hotovost za cizí měnu. Určitou částku si totiž vždy vezme i společnost, která vám peníze smění.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody a nevýhody karty

Placení kartou je bezpečnější, protože ji máte zajištěnou PIN kódem, takže to snižuje riziko ztráty. Navíc můžete mít bezkontaktní kartu pojištěnou na platby do 500 Kč. Platba kartou je také velmi pohodlná, kterou je velkou výhodou doma i na dovolené. A na kartě také dostanete od banky většinou výhodnější směnný kurz, protože neplatíte poplatky směnárně.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit a pustit se do opravy spotřebiče svépomocí se může vymstít. Hrozí hned několik nepříjemností

Před placením kartou se ujistěte, že vám banka neúčtuje žádné poplatky. Některé společnosti totiž účtují poplatky, na kterých můžete na konci dovolené zaplatit malé jmění. Velkou nevýhodou je fakt, že nemůžete kartou zaplatit všude. Jestli budete ve velkém letovisku, asi to nebude problém. Když vyrazíte do menšího města, vesnice nebo na trhy, budete mít asi problém zaplatit kartou.

Zdroj: https://money.usnews.com/credit-cards/articles/should-you-use-a-credit-card-or-cash-on-vacation