I když to zní, jako byste se vrátili do dětských let, kdy vás rodiče okřikovali, abyste ztlumili hudbu, měli bohužel pravdu. Poslech hlasité hudby skutečně vede k poškození sluchu, které může způsobit i trvalou hluchotu. V dnešní době máme možnosti, které dříve nebyly. Poslech hudby ve sluchátkách si můžeme vychutnat prakticky kdekoliv i díky bezdrátovému pohodlí. Jak to tedy je?
Skryté nebezpečí sluchátek
Poslech hlasité hudby přes sluchátka může vést k poškození drobných chloupků uvnitř vnitřního ucha. Jejich úkolem je rozeznávání zvuků a jejich následné přenášení do mozku. Po nějakém čase může toto poškození způsobit trvalou ztrátu sluchu. Přehrávání hudby na maximum vás vystaví 95–105 dB a po 15 minutách poslechu může způsobit trvalé poškození. Pro srovnání, rockový koncert dokáže vygenerovat hlasitost mezi 110–120 dB, stačí?
Odborníci doporučují používat hlasitost na 60 % maximální hlasitosti a maximální dobu poslechu 60 minut. Větší sluchátka jsou bezpečnější než pecková. Větší sluchátka potlačují hluk na pozadí (kvalitní pecková to umí rovněž), takže si můžete vychutnat hudbu na nižší hlasitost.
Pozor na koncerty nebo kluby
Určitě jste si mohli všimnout, že po návratu z koncertu nebo klubu vám zvonilo v uších. Ano, tento stav je normální reakcí vystavení těla, respektive uší, hlasité hudbě po dlouhou dobu. Hladiny zde přesahují hodnotu 120 dB. Odborníci doporučují s sebou nosit špunty do uší, ale ruku na srdce, kdo z nás by si je nasadil?
Pokud byste se rozhodli pro špunty do uší, není se čeho obávat, v opačném případě se vzdalte od reproduktorů či pódia a dopřejte si 24hodinovou pauzu od hluku.
Jak poznat poškození sluchu?
Existuje spousta příznaků, které mohou značit poškození sluchu, mezi ně patří například:
- zvonění v uších,
- zvýšena citlivost na hlasité zvuky,
- jedno ucho slyší hůře než druhé,
- potřeba zvyšovat hlasitost televize nebo dalších elektronických zařízení.
Při prvních příznacích je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Pokud se prokáže poškození sluchu, budete muset nosit špunty do uší v hlučném prostředí pro zabránění dalšího poškození.
Zdroj: https://www.noisyplanet.nidcd.nih.gov/publications/how-does-noise-damage-your-hearing