Nedostatečnou výdrž notebooku mnozí zazlívají výrobci. Chyby ale dělají uživatelé s každým zapojením do zásuvky

Nedostatečnou výdrž notebooku mnozí zazlívají výrobci. Chyby ale dělají uživatelé s každým zapojením do zásuvky

Ani v těch nejlepších noteboocích nejsou baterie nesmrtelné a postupem času se jejich životnost dostane do fáze, kdy ji budete muset vyměnit. Ale díky pár tipům se můžete pokusit jejich délku života prodloužit.

Každá baterie má nějakou životnost a ta postupem času klesá. Baterie vydrží na jedno nabití méně a méně, až se dostaneme do fáze, kdy se bez nabíječky prakticky nehneme z místa. Naštěstí jde životnost baterie v notebooku celkem dobře prodloužit a není to ani tak složité. Dnes jsme si pro vás připravili několik vychytávek, které vám s prodloužením života vaší baterie pomohou.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit elektřinou jde různě. Mnozí ve strachu z vysokých účtů nabíjejí telefon raději v práci

Výběr vhodného režimu napájení

Prvním krokem je najít a nastavit si nástroj pro správu vaší baterie. Ten najdeme u Windows 10 na hlavním panelu a u Windows 11 v nastavení, ze kterého přejdeme do „systému“ a odsud k „napájení a baterie“. Zde najdeme několik předpřipravených režimů, ze kterých nás zajímají ty s názvem Battery Saver a Better Battery. Vybráním těchto možností prodloužíte vaší baterii život až o 70 procent. Pokud zrovna nepotřebujete výkon, pak doporučujeme na tomto nastavení fungovat co nejdéle.

Mohlo by vás zajímat:  V době drahých energií se hodí jakákoli pomoc. Chytrá zařízení pomohou ušetřit na teple i elektřině
Zdroj obrázku: Freepik

Vypněte nepoužívané aplikace a procesy

Pokud na vašem notebooku soustavně běží více procesů a aplikací, na výdrži baterie to bude znát. Nicméně je dost pravděpodobné, že všechny tyto běžící věci nepoužíváte, a proto by bylo nejlepší se zaměřit právě na ty, které nepotřebujete. V nastavení se dostaňte do sekce „využití baterie“ a zde uvidíte seznam aplikací, které se nejvíce podílejí na vybíjení. Pokud mezi aktivními uvidíte ty, které nepoužíváte, zavřete je a opět ušetříte trochu energie.

Mohlo by vás zajímat:  Americký startup NDB vyvinul baterii s životností 28 000 let. Ostatní typy nechává daleko za sebou

A taková malá rada na závěr je určena hlavně pro ty z vás, kdo víte, že nemáte přístup k elektřině a nebudete tak moci notebook nějakou dobu nabíjet. Pro maximální ušetření vždy po dokončení práce vypněte všechny nepotřebné aplikace a zapněte mód letadlo. Tím eliminujete vybíjení opravdu ve velkém.

Zdroj: https://www.quill.com/blog/tutorials/how-to-make-your-laptop-battery-last-longer.html