Sahara nabízí ideální podmínky pro vybudování solární elektrárny. Velkolepý projekt by mohl vyřešit energetickou krizi

Sahara nabízí ideální podmínky pro vybudování solární elektrárny. Velkolepý projekt by mohl vyřešit energetickou krizi

Pro začátek je dobré vědět, že není potřeba, aby byla pokryta celá Sahara slunečními paprsky k dosažení velkého rozdílu. Stačí, aby slunce svítilo na určitá místa na světě, aby se vše napájelo. Tahle myšlenka je tak fascinující, že kdyby místo umístěných solárních panelů v Německu v posledním desetiletí byly vystavěny 1 500 mil jižně v Alžírsku, vyrobily by dostatek energie pro provoz každého světla a továrny v zemi po většinu roku.

Bohužel nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá

Nestabilní vlády způsobují, že tyto projekty za mnoho miliard dolarů jsou pro investory doslova odpudivé. Investice do dálkových přenosových vedení a umístění milionů panelů do zemí v oblasti Sahary nezní vůbec lákavě.

Mohlo by vás zajímat:  Nejnovější funkce Google Map potěší všechny majitele elektromobilu. Jednoduše ukáže nejrychlejší trasu k nabíjecí stanici

Přenos výkonu na velké vzdálenosti lze provést, ale nejedná se o optimální řešení. Vybudování solárních elektráren v těchto místech by mohlo vést ke zlepšení ekonomické stránky daných zemí, ale elektrické zdroje zde nejsou na kvalitní úrovni. Export energie do Evropy by vyžadoval elektrické vedení dlouhé 800–3200 kilometrů, což může způsobit ztrátu energie 10 % a více.

Zdroj obrázku: Freepik

Problém rozvojových zemí

Dalším problémem je čas. Pro západní korporace, banky a další instituce není problém tohle splnit a naopak to berou jako motivaci, kdežto pro rozvojové země je čas velice důležitou „měnou“. Pro představu, v USA trvá roky, než se vybuduje solární elektrárna s moderním strojním zařízením, silnicemi světové třídy, získají se finanční prostředky a další faktory. Udělat velký projekt v Alžírsku během deseti let se může zdát jako perfektní nápad, ale realita v praxi je odlišná. Bohužel existuje příliš moc proměnných a různé odklady mohou narušit tento projekt, vzpomeňte si, jak to vypadalo na začátku období covidu-19.

Mohlo by vás zajímat:  Při snaze šetřit na energiích mnozí podlehnou známým mýtům. Ve výsledku zaplatí mnohem víc

Střed pozornosti

Pokud by se tedy některá země odhodlala k výstavbě solární energie v užitkovém měřítku pro vývoz nebo dodání místní oblasti elektřiny, může se snadno stát cílem nepřítele. Tato budova by se velice jednoduše mohla stát lákavou pro teroristické frakce.

Nikdo se tím nesnaží odradit od výstavby solární elektrárny v Africe, ale jednodušší je výstavba elektrárny v menších vesnicích nebo pozemcích v Evropě nebo USA. Čína, Evropa nebo USA by byly určitě rády, pokud by mohly být vlastníkem těchto elektráren, ale vždy je velké riziko starat se o takový komplex v cizí zemi, kde s tím ani místní obyvatelé nemusí souhlasit. Uvidíme, co nám přinese blízká budoucnost, kdy se hodně řeší energie, ale dokud nebude vymyšlené skladovací místo pro uchování nashromážděné solární elektřiny přes noc, budeme nadále řešit nedostatek energie.

Zdroj: https://www.scienceabc.com/eyeopeners/can-we-cover-the-sahara-desert-with-solar-panels.html