Solární panely jsou populární pro způsob získávání elektrické energie za pomoci slunečních paprsků. Solární panely, jak je známe, fungují převážně na principu stříbrného solárního článku. Australská začínající firma způsobila boom v této oblasti. Změnila koncept solárního článku ze stříbra na měď.
Čína patří k největším magnátům
V oblasti solární energie pochází nejkonkurenceschopnější výrobky převážně z Číny. Tato země se stala velmocí v oblasti fotovoltaiky s více než 60 % podílem na celosvětové produkci. Australskému startupu se podařilo překonat rekord v účinnosti (množství vyrobené elektrické energie v porovnání se sluneční energií získanou fotovoltaickým článkem).
Odborný časopis „pv magazine“ zveřejnil minulý rok 10. září článek o fotovoltaickém článku navrženém společností SunDrive Solar, který prokázal při testech provedených nezávislou německou laboratoří, Institutem pro výzkum solární energie (ISFH), účinnost 25,54 %. Jedná se o neuvěřitelný úspěch, jelikož do té doby držený rekord čínskou společností LONGi Green Energy Technology činil 25,26 %. Čínská společnost patří k největším světovým výrobcům solárních panelů na světě.
Měď je novým hráčem na poli fotovoltaiky
Nejzajímavějším překvapením a zjištěním australské společnosti byly použité materiály. Společnost využila materiály výhradně z mědi. Drtivá většina fotovoltaických článků se vyrábí z křemíku a stříbra, protože stříbro je velmi stabilní a velmi dobře se s ním pracuje. Nevýhodou stříbra je ale jeho nedostatek a vysoká cena. Pro lepší představu, 1 tuna stříbra se rovná 30 milionům korun. S neustále rostoucí potřebou kovu je měď lepší variantou. Nejenom že je jí dostatek, ale její cena se pohybuje ve stovkách tisíc oproti stříbru, které se šplhá na desítky milionů.
Získané dotace
Inovace společnosti SunDrive Solar je pro hráče v odvětví fotovoltaiky velice zajímavá. Startup získal 7,5 milionů dolarů od několika investorů. Nyní je otázka, zda se mu podaří udržet dobrý výkon svých článků v průmyslovém měřítku.
Zdroj: https://www.pv-magazine.com/2022/09/05/sundrive-achieves-26-41-efficiency-with-copper-based-solar-cell-tech/