Jak ušetřit za energie a teplo? To je otázka, kterou si nyní pokládá většina Čechů. Rozhodně je nasnadě hledat různé vychytávky, které vedou k úsporám. Současně se doporučuje správně používat termostat na radiátoru. Mnozí mají totiž pocit, že hlavice slouží pouze k otočení v rozmezí 0 až 5, přičemž vůbec nepřemýšlí o jednotlivých hodnotách nebo nastavení. Proč je dobré se zaměřit na jednotlivá čísla, aby účty nepřesáhly finanční možnosti rodiny?
Fungování termostatu je prosté
V tuzemsku jsou radiátory osazené povětšinou termostatickými hlavicemi s čísly od 0 do 5, protože vyjádření ve stupních Celsia může být pro spotřebitele zavádějící. Otočením hlavice dochází pomocí ventilu k regulaci teploty v místnosti, přičemž se zařízení montuje na potrubí, ve kterém je voda, olej nebo jiná ohřátá kapalina. Regulací průtoku tekutiny se ovlivňuje teplota v místnosti. Čísla na stupnici od 0 do 5 mají konkrétní funkce:
- 0 (případně sněhová vločka) značí, že je termostatický ventil uzavřen, režim je však nastavený tak, aby voda v radiátoru nezmrzla, většinou se jedná o teplotu mezi 6 a 8 stupni Celsia u dálkového vytápění.
- 1 slouží pro nastavení teplot mezi 12 a 13 stupni Celsia, vhodné je takto regulovat teplotu na schodišti, v šatně nebo v garáži.
- 2 je ideální pro teploty od 15 do 16 stupňů Celsia, přičemž toto číslo se doporučuje nastavovat v ložnici pro kvalitní spánek.
- 3 slouží pro teploty 18 až 20 stupňů Celsia pro obytné místnosti, jako jsou kuchyně, obývací pokoj nebo jídelna.
- 4 s teplotami 22 až 24 stupňů Celsia se hodí pro vytopení dětského pokoje nebo koupelny.
- 5 jako nejvyšší stupeň nastavení je hraniční s teplotami 25 až 28 stupňů Celsia a není vhodný pro každodenní používání.
Pětka způsobuje suchý vzduch a vysoké účty
Maximální stupeň se nedoporučuje nastavovat, protože nezrychlí vytápění místnosti, ale způsobí vysušení vzduchu v interiéru a následné nepříjemné teplo. Na konec sezóny pak je možné očekávat astronomické účty. Vhodnější je volit optimální režim „3“, případně ponechat během dne „2“ a zvýšit během podvečera na „3“. Tímto způsobem se rychleji a s menšími náklady ohřeje vzduch v místnosti. Při odchodu z domu je dobré šetřit otočením hlavice na 1 nebo na sněhovou vločku, obdobně jako při dlouhodobém větrání.
Zdroj: https://studentlesson.com/understanding-radiator-pressure-cap/