Notebooky jsou součástí téměř každé domácnosti. Jejich využití může být různé, od osobního použití, práce až po hraní her. Nedávno jsme mohli pocítit zdražení energií na všech frontách, k tomu si přičtěme zdražení potravin a celkově vzrůstající inflaci a máme výdaje všude okolo. Notebooky nepatří k zařízením, jež by enormně zvyšovala účty za energie. Časté používání notebooku ale může mít dopad na účet za elektřinu. Kolik vychází provoz notebooku a jak ušetřit?
Spotřeba notebooků se pohybuje okolo 30–200 wattů za hodinu. Jedná se pouze o orientační spotřebu, jelikož záleží na tom, jaký typ máte. Množství spotřebované energie závisí také na intenzitě využití. Je rozdíl, pokud notebook pracuje na plný výkon, nebo jestli je nečinný.
Spotřeba notebooku
Maximální spotřeba energie notebooku se liší mezi jednotlivými výrobci. Například herní notebooky Dell G15 nebo Asus ROG Zephyrus 15 mají spotřebu 180–200 W, poté následují různé řady značky jako Dell nebo Lenovo se spotřebou v rozmezí 60–90 W. U MacBooků Pro se spotřeba pohybuje v rozmezí 61–140 W. Je nutno dodat, že se jedná o maximální výkon.
Počet wattů za hodinu je ukazatelem nákladů za hodinu. Notebook se spotřebou 50 wattů za hodinu a 10hodinovým provozem spotřebuje 500 wattů za den, což za měsíc vyjde na 15 000 wattů. Na základě těchto dat si můžete spočítat měsíční nebo roční spotřebu.
Co ovlivňuje spotřebu
Velice záleží na velikosti obrazovky a rychlosti CPU i GPU. Čím kvalitnější komponenty, tím vyšší spotřeba je. Pro změření spotřeby energie si pořiďte monitor energie. Přenosný monitor energie je malé zařízení, které zapojíte do zdi. Prostřednictvím tohoto zařízení můžete měřit spotřebu nejen notebooku, ale i ostatních spotřebičů.
Spotřebovává notebook energii, pokud je v režimu spánku? Ano, i když se jedná o zanedbatelné množství, jeho spotřeba činí asi 5 wattů za hodinu. Obecně platí, že notebooky mají nižší spotřebu než stolní počítače, důvodem je omezený výpočetní výkon.
Jak snížit spotřebu
I když je množství vyprodukované režimem spánku zanedbatelné, naučte se vypínat své zařízení úplně. V případě častého používání notebooku a zachování režimu spánku zkraťte jeho čas uvedení do režimu spánku z výchozích 30 minut na kratší interval. Jaké další kroky můžete provést?
- Režim úspory baterie
- Snížení jasu obrazovky
- Méně aplikací na pozadí
- Vypněte nepotřebné funkce
- Vyhněte se přehřívání notebooku
Zdroj: https://www.perchenergy.com/energy-calculators/computer-power-use-cost