Rychlovarná konvice může spotřebovat mnohem méně energie. Stačí držet se jednoduchých pravidel

Rychlovarná konvice může spotřebovat mnohem méně energie. Stačí držet se jednoduchých pravidel

Denně snad každá domácnost využívá rychlovarnou konvici, ať na uvaření vody na čaj, nebo kávu. Víte, kolik spotřebuje elektřiny jedno uvaření konvice a kolik bude stát uvaření 1 litru vody? Konvice se nepoužívají zase tak často. Můžete i tak ušetřit i několik stovek korun ročně, pokud budete vědět, jak konvici správně používat.

Jakou konvici si vybrat?

Rychlovarná konvice patří mezi spotřebiče, které najdeme v každé domácnosti. Můžete si vybrat mezi levnějšími plastovými modely, nebo si koupit už lepší zařízení, které vám bude ukazovat přesnou teplotu vody nebo bude mít barevné podsvícení. A víte, jak můžete ušetřit při vaření vody na čaj? Záleží to na jejím výkonu. Pokud spotřebuje více energie na jedno uvaření, neznamená to, že je dražší.

Mohlo by vás zajímat:  Solární energie je budoucnost, která se vyplatí. Stále však s sebou nese negativa

Jak spočítáte, kolik energie spotřebuje právě vaše rychlovarná konvice? Určitě víte, že je dobré do konvice dávat jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Ušetříte tak spoustu energie. Každá domácnost má navíc jinou spotřebu elektřiny. Jestli si chcete spotřebu vypočítat co nejpřesněji, vyplatí se znát výkon, který konvice má. Můžete pak snadno spočítat spotřebu, kterou bude potřebovat na ohřátí jednoho litru vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si spočítat spotřebovanou energii?

Kolik tedy stojí uvaření vody na kávu nebo čaj v rychlovarné konvici? Dnes už najdeme na trhu takové konvice, které jsou nejen kvalitní, ale zároveň také ekonomické a nespotřebují tolik energie jako dřívější modely. V konvici s výkonem 2000 W se půl litru vody uvaří asi za půl minuty. Můžete si tak spočítat, kolik to bude stát. Záleží na sazbě, kterou máte za elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:  V Číně postavili největší větrnou turbínu v historii

A můžete vařením vody také něco ušetřit. I samotnou konvici se vyplatí vypínat z elektřiny, protože i když se nepoužívá a je zapojená do zásuvky, odebírá energii. Litr vody v konvici s výkonem 2000 W se bude vařit přibližně 3 minuty a 15 vteřin. Pak záleží na tom, jak často vodu vaříte. Pokud je to jednou denně, určitě to na účtu za elektřinu nepoznáte.

Zdroj: https://www.canstarblue.com.au/electricity/boiling-kettle-costs/