Americký startup NDB vyvinul baterii s životností 28 000 let. Ostatní typy nechává daleko za sebou

Americký startup NDB vyvinul baterii s životností 28 000 let. Ostatní typy nechává daleko za sebou

Od doby, co byla vynalezena první baterie, uběhla spousta let a tato pomůcka umožňuje pohánět různé stroje. Doba se posunula a dnes máme různé spotřebiče, elektromobily, elektrokola a další zařízení, která jsou vybavena právě baterií. Má se jednat o ekologičtější způsob vůči planetě na rozdíl od spalovacích motorů. Dosud ale výdrž baterie není na uspokojivé úrovni, jakou by si dnešní elektromobily a spotřebiče zasloužily. Americký startup NDB přišel s novinkou. Tvrdí, že je schopný vytvořit první nanodiamantovou baterii na světě, která by měla vydržet desítky tisíc let.

Mohlo by vás zajímat:  Starý notebook nabízí ještě spoustu skvělých využití. Vyhození je až poslední možnost

Životnost 28 000 let

Americká společnost se nedávno pochlubila patentem na nanodiamantovou baterii NDB, jež by měla nabíjet zařízení či stroje po celou dobu jejich životnosti. Společnost garantuje životnost dosahující úctyhodných 28 000 let. Nezáleží na přístroji nebo velikosti, životnost by měla zůstat stejná. Toto číslo už si zaslouží obdiv, co myslíte?

Zdroj obrázku: Freepik

Složení baterie

Samotná baterie dostala název Diamond Nuclear Voltanic (DNV) a je složena z polovodičových, kovových a keramických prvků vybavených dvěma kontaktními plochami, které by měly usnadnit sběr náboje. Princip nanodiamantové baterie, co se týče konstrukce, je podobný jako u běžné baterie. Každá vrstva zásobníku DNV se skládá z vysokoenergetického výstupního zdroje.

Mohlo by vás zajímat:  7 důvodů, proč coworkingové centrum bude vždy lepší než práce z kavárny

Koncept je na dobré cestě

Společnost NDB se netají nadšením, že se jí podařilo v poslední fázi ověřování konceptu dosáhnout úrovně nabití 40 %. Možná si říkáte, že to není nic moc, hranice pod polovinou účinnosti, ale ve skutečnosti jde o veliký pokrok oproti jiným komerčním řešením založeným na diamantech. Vděčit za to mohou především patentované povrchové úpravě nanodiamantu, který aktivně odebírá elektrický náboj z diamantu, což umožňuje baterii spotřebovat daleko více energie než jakákoli jiná předchozí baterie.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com/science/green-tech/a35970222/radioactive-diamond-battery-will-run-for-28000-years/