Nakupování online je pohodlné a snadné, není ale bez rizika

Nakupování online je pohodlné a snadné, není ale bez rizika

Objem tržeb internetových obchodů neustále narůstá. Zejména v době pandemie COVID-19 byla tato sféra na vzestupu jako nikdy dříve. Důvod popularity e-shopů je nasnadě. Široká a snadno porovnatelná nabídka celé škály produktů nemá v kamenných obchodech obdoby. Jestliže navíc neseženete zboží na „českém“ internetu, není nic snazšího, než se poohlédnout v zahraničí. Je to snadné, rychlé a pohodlné. Je to ale také bezpečné?

Platby kartou jsou rychlé, ale potenciálně rizikové

Největší riziko internetového nakupování spočívá v ochraně údajů k platební kartě a tím i svých finančních prostředků na bankovním účtu. Nejbezpečnější formou nakupování je nechat si poslat zboží na dobírku. V tu chvíli měníte zboží za peníze pěkně z ručky do ručky. Často však bývá tato forma úhrady jednak nákladnější a jednak také méně pohodlná.

Mohlo by vás zajímat:  Největší sopečná erupce 21. století vypukla v jižním Pacifiku. Vědci odhadují dopady na globální klima

Spousta zákazníků proto volí platbu zboží kartou prostřednictvím platebních portálů. Jednoduše zadáte údaje z platební karty, provedete platbu a zboží máte do dvou dnů doma. Potíž je v tom, že zejména zahraniční platební portály mohou mít nejisté zabezpečení a obchodníci si mohou strhnout z vašeho účtu víc, než jim dovolíte. Takové potíže se objevují často u zákazníků nakupujících z některých čínských e-shopů prostřednictvím portálů, jako je Wish či AliExpress.

Nastavte si limity či speciální účty

Řešení je proto nastavení důkladného zabezpečení online plateb prostřednictvím bankovních aplikací, nastavení limitů pro online platby či zřízení speciálního účtu pro platby online, na který převedete vždy jen přesnou částku potřebnou k zaplacení nákupu. Na podobném principu funguje také platforma Paypal, která je důkladně zabezpečená a prověřená mnoha lety a miliony zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:  Všechny vzpomínky a zážitky na jednom místě. Fotky Google nabízí vše potřebné

Vhodné je také nezadávat údaje ke své kartě na podezřelé weby. Ujistěte se, že stránka, kde se chystáte nakupovat, je skutečně tím, čím se tváří být. Nejsnazší je vyhledat si název stránek obchodníka v Google. Jestliže se v minulosti s prodejcem vyskytly potíže, s největší pravděpodobností se o tom někde dočtete.

Podvodné nabídky a chytáky v podmínkách

I když je samozřejmé hledat ty nejvýhodnější ceny ze všech, jestliže narazíte na takové, které jsou až podezřele nízké, měli byste zpozornět. Může se jednat o podvodnou nabídku, kdy nedostanete to, co si objednáte.

Mohlo by vás zajímat:  Čas strávený na sociálních sítích můžeme omezit časovým plánem a lepšími aktivitami

Věnujte také pozornost názvům a popisům nabízených výrobků. Někteří vychytralí prodejci často pod záštitou chyby přejmenují názvy produktů či u nich uvádějí nepravdivé specifikace. Zákazník si pak myslí, že kupuje něco, co prodejce ve skutečnosti neprodává. Zejména při platbě předem pak může dojít k velmi obtížně řešitelnému problému.

Buďte proto obezřetní, komu na internetu věnujete svou důvěru a peníze. V tomto případě nelitujte času stráveného vyhledáním uživatelských recenzí a zkušeností s daným obchodníkem či produktem. Může vám to zachránit spoustu peněz a nervů.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/pf/08/buy-sell-online.asp