Přemýšleli jste někdy o tom, kolik bublinek obsahuje pivo, které si vychutnáváte večer s přáteli? Pokud si teď v duchu odpovíte, že zkrátka hodně, samozřejmě máte pravdu. Pokud byste ale chtěli nějaký přesnější údaj, pak si přečtěte, na co přišli vědci během svého výzkumu. Možná pak u dalšího piva nachytáte své přátele.
Bublinky má na svědomí oxid uhličitý
Nejdřív trochu teorie. Za bublinky v pivu může oxid uhličitý, který nápoji dodává jemně perlivý charakter a je také zodpovědný za transport chuťových a aromatických přísad. Při čepování piva stoupají bublinky k hladině a tím na povrchu vzniká pěna. Vzduchem vyplněné mezery ve struktuře sklenice jsou k vytvoření bublin nezbytné, co je ale důležitější, tyto mezery musí mít šířku alespoň 1,4 nm.
Vědci brali v úvahu 250ml sklenici ležáku vychlazeného na 6 °C. Jak se bubliny přibližují k povrchu, zvětšují se, až se nakonec proces zastaví a hladina oxidu uhličitého poklesne, čímž pivo zvětrá. Když toto vše vzali vědci v úvahu, odhadli, že ve sklenici zmíněné velikosti se nachází 200 000 až 2 000 000 bublinek uvolněných do vyčerpání zásob oxidu uhličitého.
A kolik jich je v půllitru?
Pokud byste množství chtěli přepočítat na klasický půllitr, dostanete se k číslu 400 000 až 4 000 000 bublinek. A jak celý experiment probíhal? Vědci nechali načepovat pivo do skloněné sklenice, aby méně pěnilo, a přitom kamerou monitorovali tvorbu a počet bublinek. Následně čekali, než se oxid uhličitý zcela vyčerpá. Zkoušeli i různé druhy sklenic.
Na závěr rada, jak poznat, že je pivo správně načepované. Pokud pivu rychle padá pěna, problém může být v nečisté sklenici i ve špatné teplotě nápoje. Sklenice by se měly před použitím vychladit tekoucí vodou. Pokud jsou v pěně velké bubliny, je to známka špatného načepování. Pivo by se v ideálním případě mělo načepovat na jeden tah, protože jedině pak v něm bude správný poměr oxidu uhličitého.
Zdroj: https://vinepair.com/booze-news/how-many-bubbles-in-glass-of-beer/