Moderní telefony ale disponují ve většině případů odolnosti proti postříkání vodou, a proto si nemusíte dělat starosti, pokud náhodou trochu zmoknete. Jestliže však liják překročil kritéria zahradnického deštíku, anebo vám telefon upadl přímo do louže (záchodu, vany etc.), pak už by se k poškození propracovat mohl. Poradíme vám, jak svému elektronickému miláčkovi poskytnout první pomoc a pokusit se zabránit jeho poškození.
Pozor na vodu, ruší záruku
Největší nebezpečí vystavení telefonu vlhkosti je jeho znehodnocení z hlediska výrobcem a zákonem garantované záruky. Jestliže vlivem působení vody zkorodují vnitřní kontakty, a to byť jen minimálně, záruční servis vám obvykle zamítne reklamaci , i když se týká něčeho úplně jiného.
I z tohoto hlediska je tedy záhodno při vystavení telefonu byť jen minimální vlhkosti věnovat dostatek pozornosti jeho vysušení dříve, než poškodí telefon, nebo jeho reklamační potenciál. To se týká i telefonů, které mají od výrobce garantovanou odolnost IP68, která zaručuje i jistou míru vodotěsnosti. Proto ani takový telefon raději do záchodu neházejte.
Vypnout, odstrojit a vysušit
Jestliže už mobilní telefon přišel do kontaktu s vodou, je zapotřebí jej bez prodlení důkladně vysušit. Vypněte telefon, aby se nezkratovaly kontakty uvnitř. Jakmile se dostanete do sucha, odpojte veškerá přípojná zařízení, jako jsou sluchátka atp.
Vyjměte také paměťové karty a SIM, sejměte kryty či ochranné fólie, které by mohly blokovat přístup k otvorům v telefonu a důkladně otřete tělo přístroje suchým savým hadříkem či papírovou utěrkou.
Máte-li po ruce vysavač, můžete ho použít k vysátí zbytků vody z těla telefonu. Během této procedury přístrojem pravidelně otáčejte. Vysávejte všechny strany telefonu po dobu 20 minut. Přitom udržujte telefon v dostatečné vzdálenosti od vysavače, abyste ho vysokým podtlakem nepoškodili ještě víc.
Nikdy k sušení nepoužívejte fén na vlasy. Ten by vodu akorát zatlačil hlouběji do zařízení a zvýšil pravděpodobnost oxidace kontaktů.
Sáček s rýží či silikagelem telefon dokonale vysuší
Skvělý způsob, jak dostat z mobilního telefonu veškeré zbytky vlhkosti, je vložit ho do uzavíratelného plastového sáčku, který je naplněn suchou rýží, případně kuličkami silikagelu (to jsou ty, které se používají v malých sáčcích třeba v krabicích s novou obuví).
Nechte telefon v sáčku s rýží či silikagelem asi 2 až 3 dny a v jejich průběhu čas od času telefon otočte a sáček protřepejte.
Po vysušení telefon ještě jednou otřete, případně vysajte vysavačem a nechte ho dalších 24 hodin ležet. Poté ho můžete zkusit zapnout a zkontrolovat, zda vše funguje, jak má. Pokud zaznamenáte známky poškození, nezbude vám nic jiného, než se obrátit na autorizovaný servis.
Zdroj: https://www.webmd.com/first-aid/drowning-treatment