Studie, které byly v posledních letech vytvořené, se zabývaly hlavně tím, jak je důležitá spánková hygiena nejen pro naše tělo, ale také pro náš mozek. Nedostatek spánku velmi ovlivňuje to, jak budeme přemýšlet a může se stát, že pokud dlouhodobě spíte málo, může se u vás projevit demence. Jaké další výsledky studie přinesla?
Špatné spánkové návyky mohou zvýšit riziko demence až o 30 %
Podle studie, která byla publikovaná v časopise Nature, se mohou spánkové návyky, které nejsou zrovna zdravé, rovnat vyššímu riziko demence. Číslo je hrozivé, protože se jedná o 30 %. Každý se tak může postarat o svou budoucnost a kolik času bude věnovat právě spánku, který je důležitý nejen pro tělo, ale také pro mozek. Někteří lidé ale trpí spánkovými poruchami.
Nemohou spát, nemohou usnout nebo se v noci neustále budí a ráno jsou nevyspalí a nemají energii do nového dne. Právě ti jsou nejvíce ohroženou skupinou, která v pozdějším věku může trpět demencí. Co je to demence? Je to skupina destruktivních příznaků. Časem si přestanete určité věci pamatovat, ztratíte pojem o čase, nebudete moci přemýšlet. Je to velmi vážný stav, objeví se emoční problémy. Lidé jsou pak raději schovaní doma, protože se stydí za to, jak reagují.
Dopřejte si alespoň sedm hodin spánku denně
Lékaři a vědci shromažďovali data asi 8 000 lidí z věkové skupiny 35-55 let. Analyzovali vztah mezi délkou jejich spánku a nástupem demence a zjistili, že je až o 30 % vyšší riziko demence u jedinců, kteří spali méně než sedm hodin denně. Je to poznatek, který je velmi důležitý pro další výzkumy.
Záleží ale také na mnoha faktorech, v této studii se ale vědci zabývali pouze délkou spánku. Existují i další faktory související se vznikem demence. Sem patří například lékařské nebo životní faktory. Bohužel se většina z nich nedá ovlivnit, v mnoha případech za demenci mohou geny.
Zdroj: https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/lack-sleep-middle-age-may-increase-dementia-risk