Kvůli nedostatku spánku mohou přijít nemoci. Jednou z nich je i demence

Kvůli nedostatku spánku mohou přijít nemoci. Jednou z nich je i demence

Studie, které byly v posledních letech vytvořené, se zabývaly hlavně tím, jak je důležitá spánková hygiena nejen pro naše tělo, ale také pro náš mozek. Nedostatek spánku velmi ovlivňuje to, jak budeme přemýšlet a může se stát, že pokud dlouhodobě spíte málo, může se u vás projevit demence. Jaké další výsledky studie přinesla?

Špatné spánkové návyky mohou zvýšit riziko demence až o 30 %

Podle studie, která byla publikovaná v časopise Nature, se mohou spánkové návyky, které nejsou zrovna zdravé, rovnat vyššímu riziko demence. Číslo je hrozivé, protože se jedná o 30 %. Každý se tak může postarat o svou budoucnost a kolik času bude věnovat právě spánku, který je důležitý nejen pro tělo, ale také pro mozek. Někteří lidé ale trpí spánkovými poruchami.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené mýty vykreslují telefony v tom nejhorším světle. S jejich škodlivostí je to trochu jinak

Nemohou spát, nemohou usnout nebo se v noci neustále budí a ráno jsou nevyspalí a nemají energii do nového dne. Právě ti jsou nejvíce ohroženou skupinou, která v pozdějším věku může trpět demencí. Co je to demence? Je to skupina destruktivních příznaků. Časem si přestanete určité věci pamatovat, ztratíte pojem o čase, nebudete moci přemýšlet. Je to velmi vážný stav, objeví se emoční problémy. Lidé jsou pak raději schovaní doma, protože se stydí za to, jak reagují.

Mohlo by vás zajímat:  Šikovné aplikace dokážou prodloužit život. Nenechají zlenivět tělo ani mozek

Dopřejte si alespoň sedm hodin spánku denně

Lékaři a vědci shromažďovali data asi 8 000 lidí z věkové skupiny 35-55 let. Analyzovali vztah mezi délkou jejich spánku a nástupem demence a zjistili, že je až o 30 % vyšší riziko demence u jedinců, kteří spali méně než sedm hodin denně. Je to poznatek, který je velmi důležitý pro další výzkumy.

Záleží ale také na mnoha faktorech, v této studii se ale vědci zabývali pouze délkou spánku. Existují i další faktory související se vznikem demence. Sem patří například lékařské nebo životní faktory. Bohužel se většina z nich nedá ovlivnit, v mnoha případech za demenci mohou geny.

Zdroj: https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/lack-sleep-middle-age-may-increase-dementia-risk