Umělá inteligence nenahradí kvalitní psychologickou péči

Moderní doba s sebou kromě různých výhod a technologického postupu nese také určitá rizika. S tím je spojený především hektický život, který má negativní dopad na lidskou psychiku. Málokdo si však poradí sám, a proto lidé často vyhledávají odbornou pomoc. Ne všichni jsou však ochotni platit za kvalitní péči a také nemají čas. Raději tuto pomoc vyhledávají prostřednictvím internetu. Nedávno otřásl internetem boom v podobě chatbotů a umělé inteligence. Je tato varianta opravdu správná a bezpečná?

Nedostatek informací

Systémy umělé inteligence jsou výbornými informátory, pokud se jedná o rychlost dodání informací. Co se týče kvalitydůvěryhodnosti, jsou na tom už o poznání hůře. Informace získávají totiž ze svých datových sad a vytváří vzorové odpovědi na vstup. Ne všechny informace dostupné na internetu jsou správné. Proto raději dejte přednost odborné péči než umělé inteligenci na internetu, ta vaše problémy nevyřeší.

Mohlo by vás zajímat:  Rychlonabíjení může životnost baterie v telefonu zkrátit
Zdroj obrázku: Freepik

Absence odbornosti

Jak už bylo psáno, umělá inteligence nemá odborné znalosti ani pravomoci. Co z toho vyplývá? I kdyby vám totiž diagnostikovala nemoc, určitě vám nemůže předepsat léky. Dalším problémem je absence přístupulékařským záznamům. Už jen tato skutečnost hovoří o tom, že vám nemůže poskytnout přesnou diagnózu.

Žádná empatie

Rozdíl mezi umělou inteligencí a člověkem je, že postrádá jakékoliv empatieemoce. Důležitým faktorem při řešení psychických problémů je lidská stránka. Proto je velice důležité, aby se do vás psychiatr nebo psycholog uměl vcítit. Velice to usnadní pozdější řešení a může vás uvést do lepšího zdravotního, respektive psychického stavu. Umělá inteligence se sice snaží napodobit empatii, ale při čtení samotného textu zjistíte, že se jedná o šablony.

Mohlo by vás zajímat:  Jak používat notebook, aby baterie vydržela co nejdéle?

Dalším důležitým bodem je sledování pokroku. S každým sezením zaznamenává terapeut či lékař různé pokroky, jež jste udělali, což se o umělé inteligenci říci nedá.

Zdroj: https://www.newyorker.com/magazine/2023/03/06/can-ai-treat-mental-illness