Jaké jsou vlaky budoucnosti? Budou jezdit autonomně

Německá vláda oznámila, že chce do roku 2030 zajistit, že vlaky budou jezdit autonomně. Už byl dokonce provede test autonomních železnic S-Bahn. Není to ale jediný test, co byl provedený. Ten další proběhl při autonomním skladu zboží.

Němečtí strojvůdci budou bez práce?

Vypadá to, že svou myšlenku myslí německá vláda vážně. Budou si tak strojvůdci, kteří řídí vlaky, hledají jinou práci? Vláda oznámila, že do roku 2030 chce mít vlaky autonomní. To znamená, že je nebudou řídit žádní strojvedoucí. První testy byly provedený v Hamburku. Za celým projektem stojí Deutsche Bahn a Siemens. Tyto vlaky musí být upravené pro automatický provoz, umí se samy rozjet, zastavit, brzdit nebo zvýšit rychlost.

V Německu už má první jízdu za sebou nákladní vlak. Trasa spojuje Rotterdam s Nijmegenem. Německo ale není jediné, které přemýšlí nad autonomními vlaky. Také Polsko prozradilo, že chtějí mít autonomní lokomotivu. Jedná se dokonce o stroj, který je na vodíkový pohon, což znamená další plus pro ekologii a životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Coca-Cola bude mít první lahev na světě, která bude ekologická

Projekt má velké plány

Německo, které je autorem projektu Digital Rail Germany, je velmi nadšené a věří si v tom, že autonomní vlaky jednou opravdu budou jezdit nejen u nich v zemi, ale všude po celé Evropě. Německá vláda doufá, že do roku 2025 budou plně autonomní nákladní vlaky, které tak nebudou potřebovat strojvedoucího.

Všechny společnosti, které se do tohoto projektu zapojí, se pak budou moct pochlubit tím, že díky autonomním technologiím a také jejich využití ve velkém měřítku se bude moct vyřadit desítky tisíc kamionů, které jezdí po našich silnicích. Pokud se povede zautomatizovat vlaky, je jasné, že to bude pokračovat dalšími dopravními prostředky, které zatěžují životní prostředí například výfukovými plyny. Pro mnoho lidí to ale bude znamenat ztrátu zaměstnání.

Zdroj: https://www.freethink.com/technology/autonomous-train