Odborníci stanovili optimální teplotu pro jednotlivé místnosti. Zbytečné přetápění zatěžuje nejen peněženku

Odborníci stanovili optimální teplotu pro jednotlivé místnosti. Zbytečné přetápění zatěžuje nejen peněženku

Topná sezóna již začala, protože chladný podzim letos přišel poměrně brzy. Většina lidí teď řeší úspory ve své domácnosti kvůli vysokým cenám energií a vytápění je velkou položkou, se kterou si zajisté chcete poradit. Skvělým způsobem, jak nemrznout a zároveň ušetřit, je dodržovat optimální teplotu v místnostech. Poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale také vaše zdraví.

Jaká je optimální teplota v bytě či domě?

Češi jsou známí tím, že své domovy přetápí. To není dobré pro účty ze energie, ale ani pro zdraví. Odborníci proto stanovili optimální teplotu, která je nejlepší pro náš organismus. Teplotu samozřejmě ovlivňuje věk, pohlaví, druh práce, bydliště nebo délka pobytu v dané místnosti. Podle WHO by teplota v místnosti pro zdravé a oblečené lidi měla být minimálně 18 stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Pohotovostní režim udržuje spotřebiče připravené k provozu, navyšuje však účty za elektřinu

Pobyt v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18 a 24 stupni, neohrožuje zdraví dospělých osob. Důležitá je také vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat mezi 40 a 60 procenty. Pro seniory, děti a nemocné jedince je správná teplota 20 stupňů. V každé místnosti se ale optimální teplota liší. Odborníci doporučují:

  • obývací a dětský pokoj: 20–22 stupňů,
  • kuchyně: 16–19 stupňů,
  • ložnice: 17–19 stupňů,
  • koupelna: 22–24 stupňů.
Zdroj obrázku: Freepik

Příliš vysoké nebo příliš nízké teploty nejsou zdravé

Cokoli mimo optimální teplotu ohrožuje zdraví. Příliš vysoká teplota v domě nebo bytě může způsobit letargii, bolesti hlavy, podrážděnost, problémy s koncentrací a spánkem, poruchy tlaku, náchylnost k infekcím, suchý kašel, suchou pokožku, pálení očí nebo chronickou sinusitidu. Vysoká teplota také aktivuje alergie a astma u citlivých jedinců.

Mohlo by vás zajímat:  Nadměrné používání telefonu zatěžuje tělo a zvyšuje riziko nehody

Při dlouhodobém pobytu v domě s příliš nízkou teplotou se naopak můžete těšit na oslabení koncentrace, únavu, slabou imunitu, zvýšené riziko alergických a respiračních onemocnění. Nízké teploty mohou také zhoršit zdravotní stav u lidí, kteří trpí oběhovými problémy, cukrovkou, revmatoidní artritidou nebo duševními chorobami.

Zdroj: https://www.zmescience.com/other/feature-post/not-too-hot-not-too-cold-whats-the-ideal-room-temperature/