Jak budou vypadat nejvyšší stavby světa?

Jak budou vypadat nejvyšší stavby světa?

Už dnes najdete ve velkých a bohatých městech vysoké budovy a mrakodrapy, které berou dech. V budoucnosti už by nemusely být výjimkou ani několikakilometrové mrakodrapy. Již dnes jsou symbolem bohatství a čím více technologie postupuje, tím jsou okázalejší a větší. Jaké jsou nejvyšší budovy světa a jak vůbec vznikají?

Nejvyšší budovy se stavěly už v dávném Turecku

Před 10 000 lety bylo postaveno Göbeki Tepe, což byl chrám, který se tyčil do výšky šesti metrů. Z dnešního pohledu se sice nejedná o nic závratného, v té době šlo o stavbu, která všem vyrazila dech. O tisíc let později už byly budovy nepatrně vyšší a tento trend pokračuje vlastně dodnes. Čím je stavba vyšší a mohutnější, tím větší má exkluzivitu a také se na ni přijede podívat více lidí.

Mohlo by vás zajímat:  Pomalá rychlost přenosu dat přes USB může dohánět k šílenství. Důvody jsou přitom jednoduché

Egyptské pyramidy také patří mezi stavby, které jsou velmi vysoké a hlavně impozantní, protože jsou obrovské také do šířky. Cheopsova pyramida v Gíze měla na výšku 147 metrů, použito bylo více než 6 tun horniny. Egypťané k její stavbě nemohli využít žádné stroje, všechno dělali ručně a muselo je to stát spoustu práce.

Mrakodrapy budoucnosti v nejbohatších městech světa

V roce 1954 začala éra velmi vysokých budov. Nejvyšší budovy v té době měřily přes 500 metrů. Mnoho lidí netuší, že se autoři staveb předháněli, kdo bude mít rychleji postavenou nejvyšší budovu. Televizní stožár KVLY-TV měřil dokonce 629 metrů. Stavba mrakodrapu je ale také velmi drahá. Je velmi složité vymyslet koncept, který by udržel několik stovek patek v budově, a přitom se nezřítil.

Mohlo by vás zajímat:  Zrychlete své psaní na chytrém telefonu Android

Vypadá to ale, že díky moderním technologiím toho dokážeme více, než si myslíme. V současnosti najdete nejvyšší budovu ve Spojených arabských emirátech – má 163 pater, pokud byste ho chtěli zdolat pěšky, vyjdete si 2909 schodů. Do nejvyšších pater se pak dostanete po žebříku. Samotné mytí oken v tomto mrakodrapu zabere několik měsíců a hned byste mohli začít nanovo.

Zdroj: https://nerdist.com/article/tallest-buildings-in-the-world-present-future-size-comparison/