K Zemi míří asteroid. V prosinci bude nejblíže oběžné dráze

K Zemi míří asteroid. V prosinci bude nejblíže oběžné dráze

K Zemi podle vědců míří asteroid, který pojmenovali 4660 Nereus nebo také 1982 DB. Podle předpovědi by se měl Zemi jako takové vyhnout, ale bezpečná vzdálenost může být relevantní. Asteroid bude velmi blízko, proto se může stát součástí výzkumu. Nejblíže bude tento objekt Zemi 11. prosince.

Asteroid je velký, může být až 330 metrů dlouhý

Pokud byla planeta Země zasažena, jednalo by se o obrovské škody, protože asteroid je oválného tvaru a je až 330 metrů dlouhý. Nikdo si nechce ani představit, co by se stalo, kdyby do Země narazil. Nejblíže bude naší planetě 11. prosince. Mine nás ze vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů. Je to asi 10x větší vzdálenost od Měsíce k Zemi, takže se může zorganizovat projekt, který by asteroid blíže prozkoumal.

Taková plány mají věci NASA i japonská mise Hayabusa. Asteroid ale nebude jediný, který se kolem Země prožene. V příštích několika letech se můžeme těšit na další objekty, které by Zemi měli minout. Vědci prozradili, že asteroid 4660 Neures má dobrý potenciál pro vědecké výzkumy.

Mohlo by vás zajímat:  Výbuch, který změnil NASA. Shoření součástky raketoplánu Challenger si vyžádalo sedm životů

Vědci se obávají toho, že některý asteroid skončí na Zemi

Vědci ale zároveň dodávají, že se obávají toho, že asteroidy skončí na Zemi. Může se jednat o nebezpečí, které by měli odhalit mnohem dříve, než se objekt vůbec objeví blízko Země. Bohužel nám dnes chybí prostředky, se kterými bychom se mohli bránit a není ani jisté, jestli někdy takové prostředky budeme mít.

Vědci uvedli, že jeden ze způsobů, jak zastavit dopad takového asteroidu, je změnit směr jeho letu. To by ale znamenalo vypustit do vesmíru něco, co by změnilo trajektorii. Všechno by se musela velmi podrobně vypočítat a ani to není jistota, protože se mohou objevit problémy, které by celý nápad zhatily. V listopadu ale bude zahájena mise na ochranu Země. V příštích letech pak uvidíme, jestli měla nějaký smysl, výsledky se ale mohou hodnotit velmi dlouho.

Mohlo by vás zajímat:  Nejnovější zpráva o UFO nebude zveřejněna. Řada záhadných úkazů tak zůstane pro veřejnost tajemstvím

Zdroj: https://www.jpost.com/science/asteroid-the-size-of-eiffel-tower-heading-for-earth-in-december-684133