Opravdu jsou počítačové hry tolik nebezpečné?

Opravdu jsou počítačové hry tolik nebezpečné?

Každý člověk už slyšel tvrzení, že hraní počítačových her může u dětí i dospělých vyvolat pocit, že si mohou dovolit to samé, co jako hráči ve hře. Objevují se také názory, že hry vyvolávají násilí mezi dětmi i dospělými a mnohem častěji dochází k úrazům nebo dokonce vraždám.

Masové přestřelky kvůli počítačové hře?

Na toto téma existuje mnoho vědeckých výzkumů, které se snaží dokázat, že na naši povahu nemá hraní počítačových her žádný vliv. Počítačové hry a vyvolávání násilí jsou dvě oblasti, které spolu vůbec nesouvisí. Snad se tím zavřou ústa i největším odpůrcům počítačových her, kterých na celém světě najdete mnoho.

Mohlo by vás zajímat:  Mějte kontrolu nad svým potomkem i v online prostředí. Tyto aplikace budou sledovat každý jeho krok

Vědci tentokrát provedli výzkum, ve kterém se na problematiku hraní her dívají z jiného pohledu. Britská výzkumnice Agne Suziedelyte ve své práci analyzovala, jak zveřejňování nových násilných her v Americe ovlivňuje chování dospívajících dětí nebo samotných dospělých.

Odstraněním her z trhu si nepomůžeme

Studie byla provedena na několika chlapcích ve věku 8 až 18 let, kteří si jako formu zábavy a trávení volného času nejčastěji zvolili právě počítačové hry, ve kterých se bojovalo, střílelo a objevují se i jiné formy násilí. Studie ale ukázala, že není možné dokázat, že počítačové hry mají na svědomí zvýšený počet násilných činů.

Mohlo by vás zajímat:  S Microsoft 365 je správa souborů a práce s nimi vždy snadná a rychlá

I kdyby se všichni výrobci her rozhodli, že stáhnou z trhu hry s násilím, nikomu to nezaručí jistotu, že se násilí úplně vytratí ze světa. Odstranění takového druhu zábavy nebude lékem na veškeré zlo, které je na světě. Je potřeba to vysvětlit hlavně odpůrcům těchto her. Každý hra si najde svého hráče, vůbec nezáleží na tom, o jakou věkovou skupinu se jedná. Člověk, který chce druhým ubližovat, tak bude činit bez ohledu na to, jestli si volný čas krátí na počítači nebo ne. Navíc, spousta her je dnes velmi šikovně vytvořených a děti se z nich mohou učit. Všechny by se tak neměly házet do jednoho pytle.

Zdroj: https://kidshealth.org/en/kids/video-gaming.html