Pozemské bakterie mohou přežít ve vesmíru i několik let. Jejich putování mezi planetami vědce fascinuje

Pozemské bakterie mohou přežít ve vesmíru i několik let. Jejich putování mezi planetami vědce fascinuje

Vědci nás neustále překvapují novými objevy. Jedním z nich je to, že se pozemské bakterie dostávají díky větru až do hlubokého vesmíru. Vědci už tuší, jestli by tam mohly přežít a jak se dostanou například na Mars. Zprávu přineslo Britské centrum pro teoretickou fyziku a také přiblížilo, co se tedy s bakteriemi děje.

Bakterie se snadno dostanou nejen ze Země, ale také hluboko do vesmíru

Studii předvedli dva fyzici, kteří přišli na to, jak se bakterie bez lidské pomoci dostanou až do vesmíru. Mohou za to vzdušné proudy, které odnesou bakterie do stratosféry. Tam je tryskový proud odnese rychlostí až 360 km/h okolo celé zeměkoule a poté se jako raketa dostanou do vesmíru. Mikroorganismy mohou dosáhnout výšky, která přesahuje Kármánovu linii.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci zaznamenali rychlejší rotaci Země. V budoucnu nás čekají kratší dny, dopadů může být více

Bakterie ale nejsou pro vědce novinkou, co se týče jejich cestování po Zemi. Vědci si ale mysleli, že se mohou pohybovat v atmosféře ve výšce maximálně 75 kilometrů nad povrchem Země. Nyní se ukázalo, že je to chybná myšlenka, a proto provedli studii, aby se přesvědčili o tom, že pozemské bakterie dokážou mnohem více. Extrémní podmínky samozřejmě nepřežijí všechny bakterie, ale ty, které ano, se mohou volně pohybovat a dorazit například na Mars nebo Venuši.

Mohlo by vás zajímat:  Lidské tělo není přizpůsobené životu ve vesmíru. V kosmickém prostoru ztrácí důležité buňky

Bakterie mohou cestovat vesmírem i několik let

Vědci dokázali, že bakterie, které cestují ve shluku, mohou zůstat ve vesmíru klidně i osm let. Snadno se tak mohou dostat na Měsíc, Mars nebo Venuši. Lidstvo ale může být ohroženo jinými organismy a bakteriemi, které se naopak dostanou z vesmíru k nám. Aktuálně už téměř dva roky bojujeme s pandemií koronaviru a není jasné, kdy zcela skončí – jestli vůbec. Neustále se objevují nové a nové mutace.

Podle odborníků ale můžeme očekávat, že se situace bude ještě zhoršovat. Z vesmíru podle nich mohou přijít ještě mnohem horší bakterie, než je aktuální covid-19. Proto se snaží přijít na to, jaká je pravděpodobnost, že se bakterie dostanou z vesmíru na Zemi. Kosmonauti tak během svých pochůzek po planetách sbírají částečky prachu, které se poté analyzují, zda se v nich nevyskytují bakterie.

Zdroj: https://www.smithsonianmag.com/science-nature/scientists-discover-exposed-bacteria-can-survive-space-years-180975660/