Na Měsíci měla být objevena životodárná tekutina. Informace o nálezu vody pochází z Číny a vyvolává řadu otázek

Na Měsíci měla být objevena životodárná tekutina. Informace o nálezu vody pochází z Číny a vyvolává řadu otázek

Senzace! Tým vědců, který vede Čínská akademie věd v Pekingu tvrdí, že našel pod povrchem Měsíce vodu. Měl ji najít čínský lander Chang’e-5, který ve vesmíru dostal velmi důležitý úkol. Čína ale není první, podobný modul Luna byl vypuštěn přitom již v roce 1976 tehdejším SSSR.

Na projektu pracují vědci z několika univerzit

O objevu vody na Měsíci informoval časopis Science Advances a na projektu se společně podílelo hned několik vědců z různých univerzit. Naše nejbližší těleso bylo dlouhou dobu považované za takové, které není pohostinné, nemůže na něm vzniknout život a je zcela bez vody. NASA byla první, a to již před několika lety, kdo řekl, že na Měsíci voda opravdu je.

Mohlo by vás zajímat:  Proč se herec Tom Hanks nepodíval do vesmíru?

Čínský modul Chang’e-5 aktuálně zkoumá složení měsíčních hornin, aby se zjistilo, jestli je tato informace pravdivá. Tento modul přistál na Měsíci prvního prosince roku 2020 a cílem jeho mise bylo nasbírat co nejvíce informací a vzorků hornin, které se na jeho povrchu nacházejí. V laboratořích se pak budou všechny analyzovat, aby se potvrdilo, jestli se na Měsíci voda objevuje.

Jak se voda mohla dostat na Měsíc?

Už nyní se našly stopy vody, a to díky radarům, kamerám a optickému spektrometru, který zkoumá chemické a minerální složení hornin, které již měli vědci k dispozici. Objevili molekuly vody a jejich objev je velkolepý, protože se nepředpokládalo, že by voda na Měsíci mohla být. Nejvíce vody pak našli v mělkých vrstvách horniny.

Mohlo by vás zajímat:  V měsíční půdě dokážou růst pozemské rostliny. Výsledky experimentu vědcům vyrazily dech

Nejdříve si vědci mysleli, že se tam voda objevila, protože na Měsíc působil sluneční vítr, nakonec ale od této teorie opustili a raději si nechávají posílat informace přímo z Měsíce právě z Chang’e-5. Díky němu máme první vesmírnou misi, která by mohla přinést zvláštní objevy. Naposledy takto letěla Luna právě v roce 1976. Pokud se tak potvrdí přítomnost vody, vědci budou hledat možnosti, jak ji využít.

Zdroj: https://techcrunch.com/2022/01/11/chinas-change-5-probe-finds-on-site-evidence-of-water-on-the-moons-surface/, https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abl9174