Vědci zaznamenali aktivitu známé komety

Vědci zaznamenali aktivitu známé komety

Mocná kometa, která se řítí k Zemi, se jmenuje Bernardinelli-Bernstein a měří v průměru asi 150 kilometrů. Jedná se o velmi mocnou kometu, kterou jsme mohli ve vesmíru vidět už dříve. Vědci nyní oznámili, že je aktuálně velmi aktivní. Je potřeba se něčeho obávat nebo se Zemi kometa vyhne?

Kometa je mnohonásobně větší než typické objekty

Astronomové zjistili, že tentokrát se jedná o historickou událost. Obrovská kometa pochází z Oortova oblaku a míří k Zemi. Je 100x větší než typická kometa, kterou vědci doposud viděli. Je 10x hmotnější než slavná kometa z roku 1997 Hela-Bopp. Kometa se ke Slunci přiblíží na 1,5 miliardy kilometrů asi 21. ledna roku 2031.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci zaznamenali rychlejší rotaci Země. V budoucnu nás čekají kratší dny, dopadů může být více

Jedná se o poslední výpočty vědců, kteří se její dráhou zabývají. Nic sice nenasvědčuje tomu, že se přiblíží Zemi nebo Slunci natolik, že by nás mohla ohrozit, ale možná bude k vidění i pouhým okem. Je tak pravděpodobné, že na nebi bude viditelný její cop, a to z větší části Země.

Kometa je historicky první, která je takto daleko a vědci ji dokázali objevit

Tato kometa je výjimečná už tím, že ji vědci zvládli detekovat. Je to první kometa, která reaguje se slunečním světlem, a přitom je od Země tak daleko. Vědci zkoumali také vzhled jejího copu. Detekce byla možná jen s nejnovějšími dalekohledy. Cop se začal objevovat již před rokem a více. Vědci si myslí, že jádro komety je díky odpařujícímu se ledu především z oxidu uhelnatého.

Mohlo by vás zajímat:  Satelitní internet od SpaceX má už přes 100 000 uživatelů a míří i do Česka

V současné době se kometa nachází 3 miliardy kilometrů od planety Země, je neblíže Neptunu a v polovině cesty k Plutu. Vědci mají radost, protože brzy budou moc prozkoumat kometu blíže a chtějí k ní dokonce poslat vesmírné sondy. Pokud se to podaří, stane se kometa jednou z prvních, díky které se můžete dozvědět více o vzniku sluneční soustavy i samotného Slunce. Byl by to velký vědecký pokrok, který by umožnil vědcům další možnosti zkoumání.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/space/bernardinelli-bernstein-comet-2031-solar-system-b1931763.html, https://www.thedailybeast.com/the-biggest-comet-ever-discovered-bernardinelli-bernstein-is-headed-our-way