Vesmírný dalekohled Jamese Webba změnil pohled astronomů na rané formování galaxií. Velmi vzdálený vesmír vypadá jinak, než se očekávalo. Dalekohled vypuštěný na začátku roku do oběhu kolem Slunce vzdálený milion mil od Země zachycuje snímky extrémně slabých galaxií, které vyzařovaly světlo v první miliardě let po velkém třesku. Pozorování těchto galaxií je jedním z hlavních úkolů dalekohledu, aby viděl hlouběji do vesmíru, a tím i více zpět v čase než kterýkoliv jiný dalekohled.
Původně se očekávalo, že rané galaxie budou malé, ale naopak jsou velké, světlé a dobře strukturované. Astronomové si pokládají otázku a jsou zmatení, jak je tahle situace vůbec možná.
Věci dosud nevídané
Webbův teleskop vidí tak jasně a daleko, že mění dosavadní pohled a teorie. Výzkumné týmy po celém světě si prohlížejí zveřejněná data a závodí o objevení nejvzdálenějších galaxií nebo jiných jevů. I když některé poznatky házejí vidle do dosavadních teorií, jednoho dne možná vše bude dávat smysl.
Překvapující je především způsob formování rané galaxie. Původně měli astronomové za to, že raný vesmír a galaxie jsou v chaotickém uspořádání, ale snímky dokazují pravý opak a můžeme být svědky velkého množství pěkně tvarovaných, diskovitých galaxií. Nejjednodušším možným vysvětlením je chybný výpočet. Vzdálené galaxie jsou červené, ale pozor, prach může absorbovat modré světlo a přeměnit ho tak na červené, takže nemusí být ve skutečnosti tak mladé, vše ukáže podrobnější analýza a čas.
Nové objevy na základě pozorování
Webbův teleskop nám nabídl a nabídne ještě spoustu objevů, zde si ukážeme krátký výčet několika z nich.
- Galaxie Cartwheel je vzdálená asi 500 milionů světelných let a jedná se o vzácnou prstencovou galaxii. Její struktura je zapříčiněna srážkou s jinou galaxií.
- M16 Orlí mlhovina, slavná domovina „sloupů stvoření“ pořízená už Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Stala se jedním z nejslavnějších snímků Hubbleova satelitu. Můžeme čekat kvalitnější foto této mlhoviny.
- Největší měsíc Jupitera Ganymed je největší měsíc ve sluneční soustavě vůbec, dokonce větší než planeta Merkur. Podle vědců má větší množství vody než všechny oceány na Zemi dohromady. Teleskop se bude snažit hledat oblaky nebo známky gejzírů podobné měsícům Europa nebo Enceladus.
- Kometa C/2017 K2 zajímá vědce už dlouho. Jedná se o obrovskou kometu s ohonem dlouhým 500 000 mil směřující ke Slunci.
Uvidíme, jaké další objevy a poznatky nám přinese Webbův teleskop.
Zdroj: https://www.space.com/news/live/james-webb-space-telescope-updates