Italský astronom Gianluca Masi z projektu Virtual Telescope zachytil 30. ledna potencionálně nebezpečný asteroid, který se řítí směrem k naší planetě. Zachytil ho svým dalekohledem asi 35 milionů kilometrů daleko.
Asteroid o průměru 1,3 km míří k naší planetě a okolo Země měl „těsně“ proletět v březnu. Přiblíží se k nám až na vzdálenost 4,5 milionu km. Toto obrovské vesmírné těleso se pohybuje rychlostí 43 000 kilometrů za hodinu a k nejbližšímu setkání s naší modrou planetou mělo dojít 4. března v devět hodin ráno. Naštěstí v tomto nejbližším bodě měl být přibližně třináctkrát dál, než se dostane Měsíc k Zemi v jeho nejbližší fázi.
Kdy je pro nás asteroid potencionálně nebezpečný?
Možná vás to překvapí, ale pokud je vesmírné těleso označeno jako potencionálně nebezpečné, tak to neznamená, že by mělo dojít ke srážce s naší planetou. Klasifikuje se tak tehdy, kdy je toto těleso schopno se velmi přiblížit. Dalšími aspekty pro toto označení jsou ještě velikost a rychlost, kterou se k nám dané těleso blíží. Navíc to není nic neobvyklého a takových vesmírných předmětů, které se pro nás jeví jako potencionálně nebezpečné, je ročně okolo několika desítek.
Dokážeme se jako planeta ubránit případnému nárazu?
Asteroid, který 4. března okolo naší planety proletěl, není první ani poslední. I tento se nám měl opět vyhnul, ale dříve nebo později bychom takové štěstí mít nemuseli, a proto společnost NASA buduje kapacity na odvrácení případné katastrofy. Tento projekt se bude jmenovat Double Asteroid Redirection Test (DART) a jeho cílem je za pomoci raketoplánu narazit do nebezpečně blížícího se tělesa, aby došlo ke změně jeho původní trajektorie.
Prozatím tedy nemusíme mít strach a další asteroid nebo jiné vesmírné těleso, které se dostane takhle blízko, nebo dokonce blíže, by měl prolétat nejdříve mezi zářím a říjnem roku 2022.
Zdroj: https://scitechdaily.com/an-asteroid-impact-could-wipe-out-an-entire-city-nasas-planetary-defense-plans-to-prevent-a-catastrophe/, https://www.nytimes.com/2021/11/24/science/nasa-dart-mission-asteroid.html