Google neustále shromažďuje osobní údaje. Vždy existuje bezpečnější alternativa

Společnost Google patří k největším na světě. Poskytuje širokou škálu produktů a služeb milionům lidí po celém světě. Na druhou stranu víte o tom, kolik dat Google sbírá o vás a dalších uživatelích? Google obecně shromažďuje data lidí, kteří sledují YouTube, mapy, e-mail nebo prohlíží stránky přes Google Chrome. Tato data jsou neocenitelná, jelikož zjistí, kdo jste, co děláte, jak se chováte a co je centrem vašeho zájmu. Jinými slovy zjišťuje vaše opravdové já, to je cena za to, že používáte služby Google zdarma.

Mohlo by vás zajímat:  Mrazivé podmínky ovlivňují negativně jednotlivé komponenty notebooku

De-Google hnutí

Existuje hnutí, které se snaží odstranit závislost na společnosti Google ze života. Toto hnutí se jmenuje De-Google a jeho motivem je omezení používání společnosti na minimum z důvodu zásahu do soukromí.

Zabraňte Google, aby vás sledoval

Existuje způsob, jak uniknout sledování Google? Ano, ale je zapotřebí širší přístup. Pro absolutní svobodu potřebujete vymazat veškeré produkty Google nebo je nepoužívat. Když vlastníte OS Android, je lepší jej odinstalovat a raději využít služeb GrapheneOS či LineageOS.

Mohlo by vás zajímat:  Google Chrome není jediný prohlížeč, který lze spustit na Chromebooku
Zdroj obrázku: Freepik

Určitě využijte služeb jiného prohlížeče webových stránek, nevyplatí se používat Google Chrome. Jako inspirace vám může posloužit DuckDuckGo Qwant, Search Encrypt a StartPage. Jako e-mailová schránka postačí bohatě ProtonMail, Tutanota nebo Mailfence.

Další alternativy

Google Maps patří k tomu nejlepšímu, co můžete sehnat na internetu, ale bohužel shromažďuje spoustu osobních dat, což není v pořádku. Místo nich můžete využít služeb různých jiných navigačních aplikací. Totéž platí i o Google Analytics. Existují podobné nástroje, které neporušují soukromí uživatelů. Například Matomo Analytics se prosadilo a je více než jen pouhou náhradou.

Mohlo by vás zajímat:  Otisk prstu uzamkne telefon bezpečně. Pokud nereaguje, nabízí se hned několik řešení

Samotné vystoupení z kruhu Google je velice obtížné, naštěstí lze využívat produkty společnosti Google minimálně. Zůstaňte ostražití a nepoužívejte tolik internet nebo vyměňte tuto společnost za jinou.

Zdroj: https://curiosity.ai/blog/2021-11-23-four-alternatives-to-google-that-dont-spy-on-you