Každý uživatel asi zažil situaci, kdy mu začal fungovat špatně počítač nebo byl zpomalený. Důvodů může být více, ale velmi častým případem je větší poruchovost pevných disků a SSD. Problémy s disky se dostaví většinou po třech letech, někdy i dříve vlivem výkyvů teplot, vlhkosti či otřesů. Jakmile zaregistrujete první potíže spojené s nižším výkonem, rostoucím počtem vadných sektorů, podivnými zvuky a dalšími chybami v rozmezí 3–5 let, měli byste začít hledat řešení.
Známky selhání
V nejlepším případě dochází k postupnému selhání pevných disků, takže máte dostatek času pro zálohu dat, než bude příliš pozdě. Jak ale poznat, že váš pevný disk selže? První známky mohou být:
- zpomalení PC,
- časté zamrzání,
- modrá obrazovka smrti.
Pro vyloučení potíží s pevným diskem spusťte řadu diagnostických nástrojů. Pokud není problém ani v hardwaru, můžete zkusit přeinstalaci operačního systému.
Poškozená data a hromadící se špatné sektory mohou být taky známkou vady v pevném disku. Stačí si všimnout zakódovaných názvů složek a souborů, náhodné chyby při otevírání, ukládání či přesouvání souborů, souborů, které se nedají otevřít, poškozených dat v souborech nebo mizení souborů. Pro zjištění chyb spusťte Skenovat jednotku v Tento počítač -> Vlastnosti -> Nástroje -> Zkontrolovat.
Třetím znakem jsou divné zvuky, jež vás mohou upozornit na možnou závadu.
Co dělat v případě selhávání pevného disku
Jako první začněte se zálohou dat. Určitě nechcete přijít o svá data a nejlépe tato data ještě vložte do dalšího zařízení, než dojde k nápravě. Až budete mít provedenou zálohu, vyměňte SSD nebo HDD a podle příručky vyberte nový. Starý nepoužitelný disk bezpečně zlikvidujte na určeném místě, nevyhazujte tento disk do komunálního odpadu, hrozí totiž vylučování toxických látek.
Pokud váš pevný disk selhal, ještě není pozdě na záchranu dat, stačí využít profesionální služby pro obnovu dat.
Zdroj: https://www.easeus.com/disk-copy/clone-resource/when-should-i-replace-my-hdd.html