Bezplatný antivirus je někdy horší než žádný. Investice do placené verze se vyplatí

Antivirový program je velice důležitou součástí ochrany našich počítačů před malwarem, viry a dalšími hrozbami. Jaký si ale vybrat, když internet nabízí tyto programy zdarma nebo placené v prémiové verzi? Při výběru je potřeba myslet na různé faktory. Na internetu narazíte na zastánce obou táborů, ke kterému se ale přiklonit?

Hlavní rozdíly mezi placeným a bezplatným antivirem

Bezplatné antivirové programy nabízí méně bezpečnostních funkcí než placené verze. To se samozřejmě váže také na ochranu před hrozbami v reálném čase. Placené antivirové programy nabízí daleko více bezpečnosti, včetně služby VPN, cloudového úložiště a správce hesel. Dalším bodem je aktualizace. Poskytovatelé bezplatného antiviru nezásobují takovým množstvím aktualizací jako u placených verzí. Obrovským rozdílem je úroveň zákaznické podpory.

Reklamy jsou obecným problémem internetu a freewarů. Tyto nepříjemné reklamy jsou nejen otravné, ale také dokážou zpomalit výkon počítače. Placené verze jsou samozřejmě ochuzeny o tyto nechtěné reklamy. Největším rozdílem mezi oběma verzemi je cena. Placené verze vyjdou ročně na 1 000 až 3 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Facebook čelí dlouhodobě kritice, data uživatelů ale sbírá dál. Sleduje nás doslova na každém kroku
Zdroj obrázku: Freepik

Použití bezplatné verze

Bezplatná verze je samozřejmě lepší než žádná, ale než se podíváme na nevýhody, začněme tím příjemnějším, tedy výhodami. Největším pozitivem je pořizovací cena, která je v tomto případě nula. Další výhodou je snadné použití programu, jelikož nabízí méně funkcí než placené verze. I díky menšímu množství funkcí zůstává činnost počítače plynulá. Většinou základní funkce bezplatných antivirů stačí pro uspokojení základních potřeb uživatelů.

Nevýhodou bezplatných antivirů je možná kamufláž, kdy antivir může být samotný malware. Existují určité „bezplatné antivirové programy“, které váš počítač infikují viry místo jeho ochrany. Další nevýhodou je horší ochrana v porovnání s placenou verzí. Některé antivirové programy mohou dokonce sledovat každou činnost, kterou provádíte na svém počítači, a předávat tyto informace třetím stranám.

Co dělá placený antivirus lépe?

Placený antivirový program by měl nabízet toho více než bezplatná verze. Začneme třeba tím, že obnovuje pravidelně databázi, takže neunikne žádný nový virus. Na to se váže i automatická aktualizace. Pokud máte problém, tak se můžete obrátit na zákaznickou podporu, která je na lepší úrovni. Placená verze nabízí také lepší funkce.

Zdroj: https://www.techradar.com/news/paid-antivirus-vs-free-antivirus-which-should-you-get