Technika výroby se posouvá do hvězdných výšin. První továrna ve vesmíru má být už brzy

Technika výroby se posouvá do hvězdných výšin. První továrna ve vesmíru má být už brzy

První čerpací stanice a také servisní vozidlo byly nedávno odeslány na oběžnou dráhu. Společně s tím se také objevily plány, že se ve vesmíru vytvoří první továrna na elektroniku. S těmito nápady přišla společnost Varda Space, která dodala, že první továrna se může ve vesmíru objevit již za rok.

Společnost chce autonomní továrny

Varda Space byla založena relativně nedávno, v roce 2020. Výkonný ředitel společnosti Will Bruey získal zkušenosti u SpaceX a významný investor Delian Asparouhov podporuje projekty, které mohou něco znamenat ve vesmírném průmyslu. Společně pak chtějí dokázat, že umí vyrobit plně autonomní továrny, které mohou vyrábět komponenty pro korporace, které fungují na Zemi.

Mohlo by vás zajímat:  OneWeb vypustil na oběžnou dráhu dalších 34 satelitů. Vize dostupného internetu pro každého se plní

První taková továrna by se měla na oběžné dráze objevit již v roce 2023. Ještě ale není jasné, co přesně se bude v továrně vyrábět. Všechno by se široká veřejnost měla dozvědět v příštích měsících, kdy se bude celý koncept dolaďovat. Prozatím má společnost Varda Space na kontě 53 milionu dolarů, které mají umožnit realizaci této vesmírné továrny. Výroba bude probíhat pomocí robotů a také 3D tiskáren, které se těší velké popularitě.

Zdroj obrázku: Freepik

Očekávají se nízké náklady, které se ale na začátku dostanou do závratných výšin

Doménou těchto továren ve vesmíru má být zjednodušení výroby a její zrychlení. Očekává se, že budou rychleji součástky nejen vyráběné, ale budou také levnější. Těsná blízkost Měsíce může být důležitá právě při snižování nejen výrobních, ale i přepravních nákladů. Za začátku ale mohou být dražší, než je běžné. Až se ale vybudují kolonie, všechno se zlepší, slibuje společnost.

Mohlo by vás zajímat:  Lidské tělo není přizpůsobené životu ve vesmíru. V kosmickém prostoru ztrácí důležité buňky

První minitovárna poletí do vesmíru pomocí rakety Falcon-9, kterou vyvinula SpaceX. Je to raketa, která váží pouze 200 kilogramů. Náklady na let by se neměly přehoupnout přes jeden milion dolarů. Zástupci společnosti oznámili, že jejich nápad má velký potenciál a první výsledky budou viditelné za několik let.

Zdroj: https://techcrunch.com/2021/07/29/varda-space-industries-closes-42m-series-a-for-off-planet-manufacturing/, https://spacenews.com/varda-space-selects-spacex-for-launch-of-first-space-manufacturing-satellite/