Osídlení Marsu zůstává utopií budoucnosti. Ani nejnovější technologie nevytvoří podmínky k životu

Odpověď, proč lidstvo nikdy nebude kolonizovat Mars, je jednoduchá. Na dané planetě jsou mizivé šance pro život. I když rudá planeta je nejblíže k naší Zemi, tamní nabízené podmínky jsou katastrofální. Průměrná teplota na této planetě je -46 °C a klesá do -126 °C. Na takový mráz určitě není naše tělo připraveno. Nejnižší teplota na naší zemi byla zaznamenána 23. 6. 1982, kdy bylo naměřeno -89 °C. Dalšími problémy jsou:

  • obsah oxidu uhličitého ve vzduchu,
  • velmi nízký tlak,
  • vystavení vakuu vesmíru.

Vize kolonizace

Nehledě na špatné podmínky, které již byly zmíněny, generální ředitel SpaceX Elon Musk tvrdí, že by chtěl kolonizovat rudou planetu v 50. letech 21. století. Astrobiolog je jiného názoru a posouvá tuhle myšlenku o 50–‍100 let dopředu. S nejvíce ambiciózním plánem přišly Spojené arabské emiráty, které chtěly vybudovat do r. 2017 marťanské město s více než 600 000 obyvateli.

Mohlo by vás zajímat:  Trosky z čínské rakety dopadly na několik míst jihovýchodní Asie. Nejedná se přitom o první případ

Bohužel se to vše zdá jako sci-fi. Návštěva nebo vybudování základny není nesmysl, ale vybudování měst ano. Už v minulém století se objevovaly plány, jak osídlit některé části naší planety, jako Antarktidu, nebo vybudovat města pod oceány, ale nic z toho nevyšlo, natož osídlení jiné planety.

Zdroj obrázku: Freepik

Terraformace

Pro získání ideálních podmínek na cizí planetě s nehostinnými podmínkami by bylo nutné začít s terraformací. Tento proces je hypotetická vyhlídka geoinženýrství planety tak, aby byla obyvatelná. To znamená vstřikovat kyslík a další plyny do atmosféry za účelem změny teplotytlaku vzduchu. To vše ale je zatím mimo náš dosah a možnosti našich technologií.

Do doby, než bude možné realizovat tento proces či jiný, jakékoliv osídlování této planety je opravdu sci-fi. Nehostinné podmínky, radiace na planetě a další překážky jsou stopkou pro možnou kolonizaci. A to ještě nebyly zmíněny podmínky pro pěstování rostlin, zvířat a dalších surovin nutných pro život. Proč by mělo tedy zrovna vyjít osídlení jiné planety, když nevyšlo osídlení Antarktidy nebo míst pod oceány?

Zdroj: https://gizmodo.com/humans-will-never-colonize-mars-1836316222