Osídlení Marsu zůstává utopií budoucnosti. Ani nejnovější technologie nevytvoří podmínky k životu

Osídlení Marsu zůstává utopií budoucnosti. Ani nejnovější technologie nevytvoří podmínky k životu

Odpověď, proč lidstvo nikdy nebude kolonizovat Mars, je jednoduchá. Na dané planetě jsou mizivé šance pro život. I když rudá planeta je nejblíže k naší Zemi, tamní nabízené podmínky jsou katastrofální. Průměrná teplota na této planetě je -46 °C a klesá do -126 °C. Na takový mráz určitě není naše tělo připraveno. Nejnižší teplota na naší zemi byla zaznamenána 23. 6. 1982, kdy bylo naměřeno -89 °C. Dalšími problémy jsou:

  • obsah oxidu uhličitého ve vzduchu,
  • velmi nízký tlak,
  • vystavení vakuu vesmíru.
Mohlo by vás zajímat:  Solární bouře kreslí na oblohu polární záře, ale také narušují naše technologie

Vize kolonizace

Nehledě na špatné podmínky, které již byly zmíněny, generální ředitel SpaceX Elon Musk tvrdí, že by chtěl kolonizovat rudou planetu v 50. letech 21. století. Astrobiolog je jiného názoru a posouvá tuhle myšlenku o 50–‍100 let dopředu. S nejvíce ambiciózním plánem přišly Spojené arabské emiráty, které chtěly vybudovat do r. 2017 marťanské město s více než 600 000 obyvateli.

Bohužel se to vše zdá jako sci-fi. Návštěva nebo vybudování základny není nesmysl, ale vybudování měst ano. Už v minulém století se objevovaly plány, jak osídlit některé části naší planety, jako Antarktidu, nebo vybudovat města pod oceány, ale nic z toho nevyšlo, natož osídlení jiné planety.

Mohlo by vás zajímat:  Pozemské bakterie mohou přežít ve vesmíru i několik let. Jejich putování mezi planetami vědce fascinuje
Zdroj obrázku: Freepik

Terraformace

Pro získání ideálních podmínek na cizí planetě s nehostinnými podmínkami by bylo nutné začít s terraformací. Tento proces je hypotetická vyhlídka geoinženýrství planety tak, aby byla obyvatelná. To znamená vstřikovat kyslík a další plyny do atmosféry za účelem změny teplotytlaku vzduchu. To vše ale je zatím mimo náš dosah a možnosti našich technologií.

Do doby, než bude možné realizovat tento proces či jiný, jakékoliv osídlování této planety je opravdu sci-fi. Nehostinné podmínky, radiace na planetě a další překážky jsou stopkou pro možnou kolonizaci. A to ještě nebyly zmíněny podmínky pro pěstování rostlin, zvířat a dalších surovin nutných pro život. Proč by mělo tedy zrovna vyjít osídlení jiné planety, když nevyšlo osídlení Antarktidy nebo míst pod oceány?

Zdroj: https://gizmodo.com/humans-will-never-colonize-mars-1836316222