Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil unikátní jev. Srážka galaxií by se mohla dotknout i planety Země

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil unikátní jev. Srážka galaxií by se mohla dotknout i planety Země

Evropská kosmická agentura ukázala snímek, který pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled. Můžeme na něm vidět dvě galaxie, které vypadají, jako by spolu tančily. Astronomové ale vysvětlili, co je na snímcích skutečně zachycené a jak to máme chápat. Ti, kteří se o astronomii a podobné věci nezajímají, možná budou překvapeni.

Jedná se o jeden z fascinujících snímků

Astronomové jsou nadšení tím, co tento dalekohled zachytil. Jedná se o jeden z nejfenomenálnějších snímků za celou dobu, co Hubbleův dalekohled fotografie snímá. Na snímku jsou vidět hned tři galaxie, které mají vlastní označení. Celá skupina se pak nazývá NGC 7764A.

Mohlo by vás zajímat:  Technika výroby se posouvá do hvězdných výšin. První továrna ve vesmíru má být už brzy

Vypadá to, že se dvě galaxie navzájem srazily a jejich hmota, která se podobá hvězdám, planetám a molekulárním mračnům, se navzájem smíchala dohromady, ve skutečnosti je ale mezi galaxiemi ještě obrovská vzdálenost. Astronomové pro to mají vysvětlení – podle nich se jedná pouze o iluzi, ve skutečnosti spolu nejsou v kontaktu. Podobný osud pak čeká také Mléčnou dráhu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy se tyto galaxie mohou srazit?

Vědci připustili, že se podobný scénář může opakovat ještě za několik miliard let. Bohužel se ale bude týkat i naší planety Země. Galaxie se podle jejich předpokladu srazí s Andromedou a bude to mít na planetu zásadní vliv, stejně jako na její obyvatele. Okamžik pak budete vypadat velmi podobně jako na aktuálním snímku tří galaxií.

Mohlo by vás zajímat:  Solární bouře ovlivňují magnetické pole Země a různé druhy technologií

Skupina těchto galaxií se nachází v souhvězdí Fénixe a od Země ji dělí asi 425 milionů světelných let. Pokud bychom to převedli na klasickou míru délky, jednalo by se o desítky bilionů kilometrů. Je to nepředstavitelná dálka. Astronomové ale navíc netuší, jestli má třetí galaxie nějaký vliv na ony dvě, které vypadají jako po srážce. Není ani vyloučeno, že se galaxie opravdu jednou srazí. Snímek je vysoké kvality a pořídilo ho několik zařízení současně.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/astronomia/news-spektakularne-zderzenie-galaktyk-gdzies-tam-bedzie-ziemia,nId,5789325