V Instabulu najdete větrné turbíny. Jedná se o ekologické technologie

V Instabulu najdete větrné turbíny. Jedná se o ekologické technologie

Větrné turbíny jsou nejnovějším technologickým řešením, které nyní můžete najít v Istanbulu na ulicích a silnicích. Jsou to turbíny, které vyrábí energii ze silniční dopravy a jedná se tak o technologii, která v budoucnosti může ušetřit nejen životní prostředí.

Zařízení jsou schopná generovat energii z poryvů větru, který vytvoří automobily

Větrné turbíny, které se nazývají ENLIL jsou schopné generovat energii z poryvů větru, které způsobují automobily projíždějící po vysokorychlostní silnici. Vědci, který pracují na Istanbulské technologické univerzitě a také lidé z technologické společnosti Devicetech dali hlavy dohromady a postavili modely větrných turbín. Jejich součástí jsou také solární panely. Poryvy, které jsou způsobené vozidly, se mohou zdát na první pohled malé, ale zařízení jsou speciálně upravena.

Mohlo by vás zajímat:  Pohotovostní režim udržuje spotřebiče připravené k provozu, navyšuje však účty za elektřinu

I když bude jen sebemenší vítr, jsou schopná produkovat energii. Je to technologie, která by v budoucnu mohla ušetřit spoustu peněz, navíc se využije i energie, o kterém se nám nesnilo a vozidla na silnicích už nebudou takovým problémem pro životní prostředí, zvlášť pokud jich většina bude jezdit na energii.

Malé a skladné zařízení do každé ulice

Čepele turbíny jsou tak silné, že produkuje jeden kilowatt výkonu za hodinu. Každá turbína má navíc solární panely, které zajišťují energii pro dvě domácnosti na celý den! Toho by se mělo rozhodně využít ve prospěch celé společnosti. Zařízení jsou navíc malá a skladná, snadno se dají opravit nebo přepravit z místa na místo. Žádné logistické problémy, ale spousta energie nejen ze slunce, ale také z obyčejného větru.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci stanovili optimální teplotu pro jednotlivé místnosti. Zbytečné přetápění zatěžuje nejen peněženku

Turbíny se mohou instalovat do jízdních pruhů, které oddělují vozovky. Autorem turbín je Kerem Deveci, který je podnikatelem. Ten se nechat inspirovat v Instanbulu, konkrétně v metru. Tam viděl, jak mezi sebou vlaky způsobují obrovské poryvy větru. V Turecku jsou větrné turbíny velmi oblíbené, přes 8 % energie v zemí pochází právě od nich.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/climate-change/news/climate-crisis-wind-turbines-turkey-b1907199.html