Připomínáme si výročí poslední letu Concordu

Připomínáme si výročí poslední letu Concordu

Dne 24. října roku 2013 se naposledy do nebes vydat osobní letoun Concorde. British Airways následně tento model letadla po několika desetiletích provozu vyřadil z hangáru. Dodnes ale nemohou sehnat nástupce, který by byl stejně kvalitní a důstojný, jako právě vyřazený Concorde.

Poslední osobní let byl před 18 lety

Už je to mnoho let, kdy si lidé mohli objednat let tímto skvostem. Poslední let Concordem byl uskutečněný na konci října. Ještě poté se s ním lidé mohli proletět z newyorského letiště JFK na Boeing Field v Seattlu. Tam se stal součástí sbírky a na konci roku 2003 byl z provozu vyřazený oficiálně. Cestoval s lidmi dlouhých 27 let a stala se z něj ikona letectví, kterou obdivuje celý svět.

Mohlo by vás zajímat:  Mobilní hraní má před sebou slibnou budoucnost. Tvůrci se nebojí investovat ve velkém

První let se tak uskutečnil 2. března roku 1969. Byl to ale na dlouhou dobu jediný let. Do služby veřejnosti se dostal až o sedm let později. Stalo se tak na začátku roku 1976 a do oběhu se dostalo celkem dvacet kusů. Používaly je společnosti Air France a British Airways. Concorde rychle zkrátil dobu letu z Londýna do New Yorku na pouhé tři hodiny.

Letadla nemohou létat věčně

Nejrychlejší let na této trase trval dvě hodiny, 52 minut a 59 vteřin. Jsou to čísla, kterých nedostáhlo žádné dopravní letadlo moderní doby. Concorde je tak jedním ze strojů, na které se nikdy nezapomene. Je součástí muzea letadel, upoutá především svou velikostí. Sny o nadzvukovém létání se díky němu staly skutečností a mnoho lidí mělo možnost si ho vyzkoušet na vlastní kůži.

Mohlo by vás zajímat:  5 důvodů, proč si pořídit kulečníkový stůl

Důvod, proč byl nakonec vyřazen z provozu, byla hlavně havárie v roce 2000, kdy letoun spadl a zemřelo na 100 cestujících. O něco později, 11. září 2001, byla zničena letadla kvůli teroristickým útokům. Celý letecký průmysl se dostal do velkých potíží a byla jen otázka času, kdy dojde na zrušení provozu Concordu. Nástupce by se měl objevit nejdříve v roce 2030, vědci ale předpokládají, že to bude ještě déle.

Zdroj: https://www.cnn.com/travel/article/concorde-last-flight-photo/index.html, https://www.bbc.co.uk/newsround/47388028