Satelitní internet od SpaceX má už přes 100 000 uživatelů a míří i do Česka

Sto tisíc lidí už si předplatilo přístup k satelitnímu internetu od soukromé vesmírné společnosti SpaceX vizionáře a svérázného podnikatele Elona Muska. Internet jménem Starlink podle něj bude přístupný prakticky kdekoliv na světě a jeho rychlost láme dosavadní rekordy. Má se pohybovat kolem závratných 560 Mb/s. Připojit se k této síti budou moci za nedlouho i zákazníci z Česka. Jeho zřízení ale není za hubičku.

Dvanáct tisíc satelitů

SpaceX v červnu oficiálně ohlásila svůj záměr pokrýt celý svět superrychlým hvězdným internetem Starlink už do konce letošního září. A zatím se zdá, že se mu dosáhnout jeho cíle docela daří. Klíčové pro šíření Muskova internetu je rozmístění více než desítky tisíc satelitních vysílačů na oběžnou dráhu Země.

V současné době léta na orbitě 1800 satelitů Starlink. Konečné číslo by mělo být až 12 000, což je meta, po jejímž dosažení má být internet dostupný na kterémkoliv místě planety. Prozatím je dostupný ve čtrnácti regionech (USA, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie, Rakousko, Nizozemsko, Irsko, Belgie, Švýcarsko, Dánsko a Portugalsko), v nichž SpaceX hlásí na 100 000 přístupových terminálů pro přijímání Starlinku umístěných mezi zákazníky.

Mohlo by vás zajímat:  Posílání velkých souborů mezi dvěma zařízeními nikdy nebylo jednodušší. Objevte ty nejlepší způsoby

I když rychlost připojení na území Evropy překonala dosavadní rekord s rychlostí 560 Mb/s, rychlost spojení je v současném beta provozu silně kolísavá. Dosavadní uživatelé naměřili download o maximální hodnotě 200 Mb/s s uploadem přes 40 Mb/s a odezvou 20 ms, nicméně v reálu jsou hodnoty často mnohem horší.

V Česku bude již brzy

Podle informací publikovaných v průběhu srpna by měl být satelitní internet dostupný i pro uživatele v České republice. Rezervovat si ho zájemci mohou už dnes. Samotný SpaceX na svém webu uvádí, že prozatím je počet připojených lidí omezený, a tak funguje systémem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Každý zájemce přitom musí zaplatit vratnou zálohu ve výši 99 eur (asi 2500 Kč), což je zároveň měsíční poplatek za připojení. Samotné zřízení přístupu k hvězdnému internetu pak stojí 499 Eur (kolem 12 000 Kč).

Zdroj: https://www.expats.cz/czech-news/article/satellite-internet-to-launch-in-czech-republic