Vědci zaznamenali rychlejší rotaci Země. V budoucnu nás čekají kratší dny, dopadů může být více

Vědci zaznamenali, že se planeta Země točí rychleji. Konkrétně od počátku měření z 60. let 20. století provedla svou plnou rotaci o 1,6 milisekundy rychleji než obvykle. Už předtím v roce 2020 bylo zaznamenaných až 28 nejkratších dní a poté tento trend pokračoval mezi lety 2021 a 2022. Pravděpodobně budeme svědky častějšího zkracování dnů, jakmile bude Země nadále zrychlovat. To, že se dny zkracují takovým tempem, není přímé ohrožení pro nás. Co je ale zarážející, je fakt, že změny ve vnitřní a vnější vrstvě Země, oceánech, přílivech, podnebí mohou ovlivnit, jak rychle se Země točí, a nevíme, co je hnacím motorem zrychlení.

Nikdo není dokonalý, stejně jako planeta Země

V průměru se točí kolem své osy 24 hodin (86 400 sekund), ale z různých důvodů není každý den délka dne stejná. Rotace Země se zpomaluje díky působení Měsíce. Před stovkami milionů let byl den dlouhý 22 hodin. V budoucnu tak bude den trvat déle než 24 hodin. Co stojí za trendem poslední doby? Na základě objevu z roku 1800 by se ne úplně kulatá Země měla při zpomalování kývat, asi jako kolovrátek. Toto záhadné kolísání zmizelo mezi lety 2017 a 2020, což napomáhá Zemi rychleji dokončit den.

Mohlo by vás zajímat:  USA zintenzivňuje vyšetřování ohledně UFO úkazů. Stovky záhadných objektů čekají na rozlousknutí
Zdroj obrázku: Freepik

Další myšlenkou může být změna klimatu, která může ovlivnit rychlost rotace planety. Tající ledovce by měly způsobit vyboulení Země, ale efekt by byl opačný, než jaký řešíme. Podle profesora Judah Levina je na vině výměna hybnosti mezi atmosférou a Zemí. Součet těchto dvou je konstanta, která ovlivňuje hybnost. Pokud atmosféra zpomalí, pak se Země zrychlí, nebo naopak. Totéž může nastat i hluboko uvnitř mezi jádrem a pláštěm.

Rychlejší rotace Země posouvá čas

Kvůli výkyvům v délce dní jsme zvyklí na pár úprav, zejména na přestupný rok, aby srovnal časový deficit jednou za čtyři roky. Jak rychlost rotace Země zpomaluje, tak se den v průběhu času prodlužuje a časoměřiči jsou tak nuceni přidávat skokovou vteřinu, aby udrželi lidský čas zároveň se sluneční soustavou. Při opačném problému, kdy Země by zrychlovala, tak bychom byli nuceni přidat zápornou vteřinu. Mohlo by to znamenat, že hodiny 31. prosince 2029 z 23:59:58 poskočí na 1. ledna 2030 00:00:00.

Mohlo by vás zajímat:  Čína se chystá vyrobit kosmickou loď dlouhou několik kilometrů

Kdybyste se zeptali Levina ještě nedávno, tak by to považoval za nesmysl, ale jak se během pár let Země zrychluje, je velice možné, že tato situace může nastat v horizontu sedmi let.

Zdroj: https://www.dazeddigital.com/life-culture/article/56730/1/earth-is-spinning-faster-what-does-it-all-mean-space-drop-second