Lithium-iontové baterie jsou levné a praktické. Jiné alternativy ale mohou být šetrnější k přírodě

Lithiové baterie jsou nedílnou součástí našich životů už celá desetiletí a jsou nutné pro chod různých elektronických zařízení. Proč tyto typy baterií využíváme téměř všude a jaké jiné typy baterií bychom mohli zvolit?

Lithium-iontové baterie jsou nejběžnějšími typy baterií. Baterii na bázi lithia poprvé navrhl v roce 1976 Michael Stanley Whittingham, britský chemik. Lithiové baterie byly poprvé komerčně dostupné v širokém měřítku o několik let později, konkrétně v roce 1991. Tyto baterie obsahují malé napájecí články, z nichž každý se skládá z kladné elektrody (katody) a záporné elektrody (anody) a elektrolytu. Mnoho těchto baterií je pouze jednorázových. Zařízení mohou napájet týdny, měsíce nebo roky, ale po vybití baterie je potřeba je zlikvidovat a vyměnit.

Mohlo by vás zajímat:  Zdražili mi elektřinu, tak ji beru v práci. "Není to krádež, ale zaměstnanecký benefit," tvrdí Martin

Proč používáme lithiové baterie

Oproti jiným bateriím se hledí zejména na dlouhou životnost. Výrobci upřednostňují baterie, které dodávají energii několik dní a jsou zároveň lehké a kompaktní. Lithium-iontové baterie mají výhodu i v malém procentu samovybíjení za měsíc o 1–2 %. Lithium-iontové baterie se vyrábí jednoduchým chemickým procesem, který je oblíbený u výrobců. Energetická hustota lithium-iontových baterií je jednou z nejvýhodnějších možností. Standardní lithium-iontová baterie má kapacitu 260–270 Wh/kg, zatímco olověná pouze 100 Wh/kg.

Zdroj obrázku: Freepik

Možné potíže s li-ion bateriemi

Jedním z největších problémů těchto baterií je obrovské množství odpadu, které vytvářejí. Mnoho lidí se rozhodne likvidovat baterie s běžným odpadem, jakmile jim dojde energie, což vede k ničení životního prostředí. Když jsou tyto baterie likvidovány společně s ostatním odpadem, uvolňují se z nich nebezpečné prvky jako lithium, nikl, kobalt a mangan, jež zvyšují kontaminaci půd a vod. Samotná těžba lithia je také nebezpečná. Lithium lze získat těžbou soli nebo odpařováním, přičemž oba způsoby mají nepříjemný dopad: kontaminaci, zvýšenou slanost vody, emise CO2 a ztrátu biologické rozmanitosti.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci stanovili optimální teplotu pro jednotlivé místnosti. Zbytečné přetápění zatěžuje nejen peněženku

Nejlepší alternativy

Mezi nejlepší alternativy patří:

  • baterie do slané vody,
  • skleněné baterie,
  • sodno-sirné baterie,
  • konopné baterie.

Některé z alternativ nabízí dokonce lepší výkon nebo delší životnost, a co je důležité, mají i menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: https://www.electronics-notes.com/articles/electronic_components/battery-technology/li-ion-lithium-ion-advantages-disadvantages.php